Пет години без Ванчо! Беше и остана еден од најталентираните и најшармантните актери во Македонија!

Денес се навршуваат пет години од предвремената и трагична смрт на нашиот голем актер Ванчо Петрушевски. Актерот кој носеше посебна ѕвезда за да биде цели 40 години еден од најсаканите и најдрагите актери на театарската и филмската сцена.

Дипломирал на Отсекот за драмски актери на Вишата музичка школа во Скопје во 1975 година. Од истата година како актер работи во Драмскиот театар во Скопје, сè до неговото пензионирање во 2017та година. Со успех настапувал во повеќе улоги во претстави од домашни и странски автори.


 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Падот на Масада“ вечерва во Драмски

Вечерва во Драмскиот Театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот ќе биде изведена театарската …