На денешен ден е роден актерот Борче Начев

Борче Начев е роден на 2 декември 1982 година во Струмица. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за глумечка игра во класата на Владо Цветановски во 2007 година. Вработен е во Македонскиот народен театар од 2010 година.


Борче е исто така кo-aвтор на проектот „Човек кафез“ и член на жири-комисија на ДАФ-драмски аматерски фестивал, Дом на култура „Бели мугри“ – Кочани.

Остварува голем број на тетарски улоги, меѓу кои би ги издвоиле:


– „Јонадаб“ од Питер Шефер, р. Дејан Пројковски, НУ Драмски театар – Скопје, 2003.
– Купер Џонс — „Сцени од животот“ од Овен мек Каферти, р. Филип ле Моан, МНТ, 2004;
– Перо ѕидарот — „Големиот смок“ од Митко Маџунков, р. Горан Тренчовски, НТ „Антон Панов“ – Струмица, 2005;
– Константин, Црна Арапина — „ММЕ кој прв почна“ од Дејан Дуковски, р. Владо Цветановски, НУ Драмски театар – Скопје, дипломска претстава, 2007;
– „Македонски рулет“ од Љубиша Георгиевски, р. Сашо Миленковски, Драмски театар – Скопје, 2007;
– „Соларис-мултимедијален проект“ од Златко Славенски, МНТ, 2007;
– Филип — „Големите очекувања“ од Ана Ристовска, р. Јован Ристовски, МНТ, 2007;
– Селанец — „Сите лица на Петре М. Андреевски“, р. Владо Цветановски, Драмски театар – Скопје, мултимедијален проект, 2008;
– Помет — „Дундо Марое“ од Марин Држиќ, р. Драгана Милошевски-Попова, МНТ, 2008;
– Базил, месарот, Бегалецот, Војникот, Инспекторот, Стражарот, Новинарот — „Фигаро се разведува“ од Еден фон Хорват, р. Куштрим Бектеши, МНТ, 2008;
– Пациент — „Мара/САД“ од Питер Вајс, р. Васил Христов, МНТ, 2008;
– Иви — „Лет во три глави“ од Загорка Поп-Антоска Андовска, р. Никола Ристов, МНТ, 2009;
– г. Нинковиќ, државен секретар во МНР — „Госпоѓа министерка“ од Бранислав Нушиќ, р. Наташа Поплавска, МНТ, 2009;
– Троил — „Троил и Кресида“ од Вилијам Шекспир, р. Љубиша Ристиќ, МНТ, 2010;
– Даскал Наум, Комитата — „Суд“ од Коле Чашуле, р. Љупчо Ѓоргиевски, 2010;
– Јохан, неуспешен студент по филозофија, ботаничар — „Спиноза“ од Гоце Смилевски, р. Зоја Бузалковска, Драмски театар – Скопје, 2010;
– Миле — „Слепи птици“ од Јани Бојаџи, р. Јани Бојаџи, НУЦК „Антон Панов“ – Струмица, 2010;
– Атанас — „Немој ти мене Фауст“ од Срѓан Јаниќијевиќ, р. Срѓан Јаниќијевиќ, МНТ, 2010;
– „Копнеж по целина“ од Матеја Матевски, р. Ристо Алексовски, МНТ, 2011;
– Иван Шатов — „Бесови“ од Фјодор Михајлович Достоевски според Албер Ками, р. Златко Славенски, МНТ, 2011;
– Сегизмундо — „Животот е сон“ од Педро де ла Барка Калдерон, р. Владо Цветановски, МНТ, 2012;
– Ролен, славен поет — „Подемот и падот на кабарето“ од Артур Шницлер, р. Владимир Милчин, МНТ, 2013;
– Јаша, млад лакеј — „Вишновата градина“ од Антон Павлович Чехов, р. Трајче Ѓоргиев, МНТ, 2013;
– Бохумил Зелински — „Вечната куќа“ од Јордан Плевнеш, р. Дејан Пројковски, МНТ, 2013;
– Агамемнон, Еврипид — „Електра“ од Есхил, Софокле, Еврипид и Жан Пол Сартр, р. Андриј Жолдак, МНТ, 2014;
– Дедо Тил — „Сината птица“ од Морис Метерлинк, р. Златко Славенски, МНТ, 2014;
– Леарт — „Аферата Елсинор“ од Љубиша Георгиевски, р. Љубиша Георгиевски, МНТ, 2014;
– Четвртиот маж — „Тероризам“ од Владимир и Олег Пресњаков, р. Јордан Симонов, МНТ, 2015;
– „Викај ги среќа“, р. Златко Славенски, 2016;
– Спиро — „Прекината одисеја“ од Роберт Урбањски, р. Јацек Гломб, МНТ и Театар „Хелена Моджејевска“ (Полска), 2016;
– Духовникот — „Силјан штркот шанца“ од Дејан Дуковски, р. Срѓан Јаниќијевиќ, МНТ, 2016;
– Мирза, босанскиот камп и камерманот на СНН — „Ничија земја“ од Данис Тановиќ и Александар Морфов, р. Александар Морфов, МНТ, 2017;
– Кирил — „Дух“ од Дејан Дуковски, р. Срѓан Јаниќијевиќ, МНТ, 2018;
– Рос — „Макбет“ од Вилијам Шекспир, р. Нела Витошевиќ, МНТ, 2019.

Филмови:


– Таткото (Змија, 2019), сценарио и режисер: Андреј Волкашин;
– Един (Искушаните, 2017), сценаио и режисер: Василка Аврамовска;
– Александар Пинго (Вистинска љубов, ТВ филм, 2016), режисер: Јани Бојаџи;
– Д-р Лазар Перков (Сенки, 2007), режисер: Милчо Манчевски;
– Војник (Караула, 2005), автор: Анте Томиќ, режија: Рајко Грлиќ;
– Оги (Алеф, 2004), автор: Борјан Зафировски.

Тв серии:

– Јорго (Преспав, 2019)
– Новинар (Инсајдер, 2017);
– Наставникот Никола (Фамилија Марковски, 2017);
– (Македонски народни приказни, 2013), Национална телевизија Канал 5;
– Васил Чакаларов, Пешо Самарџиев (Тврдокорни, 2013);
– (Македонски народни приказни, 2013), Национална телевизија Канал 5;
– (Македонски народни приказни, 2012), Национална телевизија Канал 5;
– (Народни приказни, 2010), втора сезона,11 епизоди;
– (Народни приказни, 2009), прва сезона, 8 епизоди, Национална телевизија А1;

Среќен роденден Борче, ти посакува редакцијата на Екран.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Костадиновска-Стојчевска: Го враќаме симболот на Скопје – Универзалната сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ги најави градежните активности за реконструкција и адаптација на …