„Музика и поезија – вечер со музиката на Шопен“ со пијанистот Дино Имери и маестра Дијана Имери Илкоска

По блескавите концерти во Лондон, Тбилиси, Загреб и Ленгерих, нашите реномирани уметници, пијанистот Дино Имери и маестра Дијана Имери Илкоска, ќе приредат вистинско музичко доживување и во Скопје.

На 4 декември (понеделник) во Камерната сала на Филхармонија во 20 часот, ќе одржат концерт под наслов „Музика и поезија – вечер со музиката на Шопен“, на кој Дино Имери ќе се претстави како солист на пијано, а под диригентската палка на маестра Дијана Имери Илкоска, ќе настапи и Камерниот оркестар „ID“, составен од реномирани музичари.


Како што кажува и самиот наслов, на програмата се дела од еден од највозбудливите романтичари и револуционери во историјата на музиката – Фредерик Шопен: Балада бр. 1 оп.23 во g-moll, Прелудиум оп.28 бр.4 и бр.8, Валцер оп.64 бр.2 во cis-moll, Валцер оп.64 бр.1 „Минутен“, „Херојска Полонеза“ оп.53 во As-dur, како и фантастичниот Концерт за пијано и оркестар бр.2. во f-moll.

Со овој концерт, „волшебникот на пијаното“ (Magazine, OPS) и „диригентката која може да ги оствари сите свои диригентски креации и замисли“ (маестро Лајовиц), Дино Имери и Дијана Имери Илкоска, ќе ги спојат силите заедно со Камерниот оркестар „ID“ и ќе ја заокружат концертната година на еден мошне уникатен начин.


Наедно, концертот пригодно ќе го одбележи големиот јубилеј – 30 години од воспоставувањето на дипломатски односи помеѓу РС Македонија и Република Полска, а настанот е поддржан од Министерството за култура и Амбасадата на Полска.

Билетите се достапни на сервисот мktickets.mk и нивните продажни места.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Костадиновска-Стојчевска: Го враќаме симболот на Скопје – Универзалната сала

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска ги најави градежните активности за реконструкција и адаптација на …