Концерт на Марија Димитријевиќ трио во „Кафе Литература“ во Дајмонд мол

Во интимниот амбиент на „Кафе Литература“ („Дајмонд мол“), овој петок (12.04), со почеток во 21 часот, публиката ќе ужива во најубавите џез-стандарди, во акустично-вокална изведба на триото предводено од џез-вокалистката Марија Димитријевиќ.

Моќниот глас и впечатливата интерпретација на Димитријевиќ, во придружба на клавиристот Филип Димишковски и Андреа Мирческа на контрабас, ќе ја одведе публиката на незаборавно патување низ историјата и развитокот на најубавите џез-композиции на сите времиња.


Настапуваат:
Марија Димитријевиќ – вокал
Филип Димишковски – клавијатури
Андреа Мирческа – контрабас

„Литература.мк“ во партнерство со радиото „Џез ФМ“ организираат низа музички настани, кои се одржуваат секој петок во „Café Literatura“ во „Дајмонд мол“. Целта на овие концерти е на публиката да ѝ се овозможи квалитетно музичко искуство и да се поддржи развитокот на џез-културата.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Започна снимањето на филмот „Касапско оро“: Политички трилер кој ветува визуелна и емотивно моќна приказна

Денеска на падините на Средно Водно, во драматичен амбиент и со исклучителна филмска екипа, падна …