(ФОТО) СПАСЕН ЖИВОТОТ НА НЕРОДЕНО БЕБЕ ОТКАКО МАЈКАТА ПОЈАДУВАЛА џем на тост

Имале многу среќа. Да не бил појадок и џем, никогаш немало да откријат сериозен проблем.
Нивото на шеќер во крвта на Робин Бансон-Нонд се зголемил откако јадела оброк со висока содржина на шеќер, што ги загрижило лекарите во болницата каде што била.

Бебе во опасност
Тестовите покажале дека Робин е здрава – но откриле и дека нејзиното бебе било задавено со папочна врвца и дека пулсот му паднал.


Робин (31), која била на одделението откако и пукнал водењакот во 32-та недела, рекла: „Сè уште имам кошмари додека тој умира. Да не беше мојот висок шеќер, немаше да бидам под надзор и немаше да забележиме пад на пулсот. Тогаш немаше да го видиме со врпца околу вратот“.


Лекарите размислувале да ја испратат Робин дома, но откако и скокнал шеќерот во крвта, решиле да ја задржат додека не и падне. Кога тоа не се случило, ја испратиле на прегледи и лекарите откриле дека пулсот на нејзиното бебе паднал. Александар подоцна бил роден со итен царски рез и морал да биде реанимиран.


Робин од Питерборо рекла: „Смешно е да се погледне назад и да се мисли дека џемот од тост е катализатор за раното раѓање на мојот син – и тоа е безбедно“.

Фото: Принтскрин/Facebook/Robyn Laura Banson-Noond

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„На одмор сум, во Скопје сум“ – Настан со најразновидни активности за сите деца

Во организација на општина Центар, од денес започнува големо дружење секој ден со различни активности …