(ФОТО) „СКРШЕНИ СМЕ“: Хелен Мирен проговорила за СЕМЕЈНАТА ТРАГЕДИЈА и открила дали можела да биде СПРЕЧЕНА!

Холивуд се збогува со Рио Хакфорд, а актерката Хелен Мирен, која му беше маќеа, има важна порака за сите…
Хелен Мирен изјавила дека е со „скршено срце“ поради смртта на нејзиниот посинок, режисерот Рио Хекфорд, откако открила дека тој починал од „редок и многу агресивен“ рак.
Во заедничката изјава со нејзиниот сопруг Тејлор Хакфорд, 76-годишната актерка го пофали Рио што „им покажал како да живеат во великодушност и заедница“.

This image has an empty alt attribute; its file name is helen-miren-so-posinokot-743x1024.jpg


Рио починал во четвртокот на 51-годишна возраст, откако се борел со увеален меланом, форма на рак, а неодамна имаше улоги во „Американска криминална приказна“ и „Мандалорианец“.

This image has an empty alt attribute; its file name is helen-miren-tragedija-1024x644.jpg
Хелен и Тејлор рекле: „Јас и Хелен сме инспирирани од животот на нашиот син и посинок, Рио Хекфорд, и ние сме скршени од загубата. Неговиот живот ни покажа како да живееме во великодушност и заедница. Својот животен пат го сподели со многумина кои сега тагуваат по него, а во исто време го слават и фактот што имаа можност да го запознаат. Рио почина од увеален меланом, многу агресивен и редок облик на рак. Би ги замолил сите што го читаат ова да ги тестираат очите барем еднаш годишно, што би можело да ги спаси нивните најблиски од овој рак“.На Инстаграм, Хелен му одала почест на нејзиниот посинок, објавувајќи слика од Рио со натпис: „Ел Рио“.

View this post on Instagram

A post shared by Helen Mirren (@helenmirren)

Рио беше најстарото дете на режисерот Тејлор Хекфорд и неговата прва сопруга Џорџи Лорес, кои беа во брак од 1967. до 1972. година.
Актерската кариера ја започна со улогата на „уличен наркоман“ во класикот „Убава жена“ од 1990. година.
Имаше улоги и во Blood In, Blood Out, Exit to Eden, Double Dragon, Safe and Strange Days, Skully, Swingers.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) И’ по смртта донира: Пејачот минатата година донирал два милиони фунти

Покрај бројните уметнички дела, тој го поседуваше и пијаното на Џон Ленон… Поминаа осум години …