Tag Archives: очи

ЗДРАВИ ЖИВОТНИ НАВИКИ – Индискиот орев е еден од најдобрите пријатели на нашиот организам! Еве ги неговите ПРЕДНОСТИ

Оваа суперхрана има многу повеќе придобивки за кои можеби не сте ни свесни Индискиот орев не само што е одлична закуска, туку е и разноврсна. Овие јаткасти плодови може да се користат дури и како алтернатива на млекото, павлаката и путерот. Индиските ореви не се богати само со протеини, влакна …

Повеќе »

Препознајте дека некој лаже по говор на телото: Еве како РАЦЕТЕ го откриваат тоа, а како ОЧИТЕ!

Не е секогаш лесно да се препознае дека некој лаже… Додека зборовите и манирите на некои луѓе го одаваат тоа, други кажуваат измислици со вознемирувачка леснотија. Сепак, психолозите тврдат дека постојат одредени знаци кои ги издаваат оние кои не ја кажуваат вистината. Кога некој лаже, без разлика дали е тоа …

Повеќе »

ОТКРИЛО ИСТРАЖУВАЊЕ – Првите знаци на Алцхајмерова болест можат да се видат во очите

Очите се повеќе од прозорец кон душата, тие се и одраз на когнитивното здравје на една личност.„Окото е прозорец кон мозокот“, вели офталмологот др. Кристин Грир, директорка за медицинско образование на Институтот за невродегенеративни болести во Бока Ратон, Флорида, пишува CNN.„Можете да видите директно во нервниот систем со гледање во …

Повеќе »

Во очите се забележува необичен симптом и укажува на рак кој може успешно да се лекува доколку навреме се открие

Кај некои пациенти може да се појави еден необичен симптом на тумор на желудникот. Тоа е симптом кој се забележува на очите. Лекарите истакнале дека 52-годишната жена дошла на преглед жалејќи се на болки во стомакот, но нејзината пожолтена очна обвивка всушност им открила дека може да се работи за …

Повеќе »

Ги чува репродуктивното здравје, очите и кожата: Намирници полни со витамин А мора да има во вашата чинија

Витаминот А е суштинска хранлива материја која го поддржува здравјето на кожата, очите и репродуктивното здравје, како и имунолошката функција. Преформираниот витамин А, или ретиноиди, се наоѓа во производите од животинско потекло како што се месото и млечните производи. Провитаминот А или каротеноидите се наоѓаат и во растителните производи како …

Повеќе »

Избегнувајте СТРЕС НА РАБОТА: Следете ги овие 3. ПРАВИЛА и нема да се чувствувате скршено

Колку и да ви е потребна работа за да можете удобно да живеете, доколку сте невнимателни, таа може да стане една од најлошите закани за вашето ментално и физичко здравје. Според Better Health Channel, стресот е главна причина за здравствени проблеми, вклучувајќи анксиозност, депресија и повреди на работното место. „Токсичните …

Повеќе »

Еден вид зеленчук може драстично да го намали нивото на холестерол

Освен што консумирањето моркови е особено добро за здравјето на срцето, се препорачуваат и за оние луѓе кои сакаат да го намалат холестеролот во крвта. „Морковот содржи растворливи влакна, кои помагаат да се намали нивото на холестерол. Содржи и бета каротен, антиоксиданс на витаминот А, кој штити од многу хронични …

Повеќе »

(ФОТО) „СКРШЕНИ СМЕ“: Хелен Мирен проговорила за СЕМЕЈНАТА ТРАГЕДИЈА и открила дали можела да биде СПРЕЧЕНА!

Холивуд се збогува со Рио Хакфорд, а актерката Хелен Мирен, која му беше маќеа, има важна порака за сите… Хелен Мирен изјавила дека е со „скршено срце“ поради смртта на нејзиниот посинок, режисерот Рио Хекфорд, откако открила дека тој починал од „редок и многу агресивен“ рак. Во заедничката изјава со …

Повеќе »

(ФОТО) Исповед на девојка која НЕ МОЖЕ ДА СЕ НАСМЕЕ: Шест пати се обидела да си го одземе животот, а потоа решила да НАПРАВИ ПРОМЕНА

Жена родена со исклучително ретка невролошка состојба која ја оневозможува насмевката, претрпела малтретирање и изолација на училиште, но сега ги инспирира другите како мотивациски говорник и ѕвезда на Инстаграм Млада жена родена со невролошко пореметување кое погодува еден од четири милиони луѓе ги инспирира другите како ѕвезда на Инстаграм и …

Повеќе »