(ФОТО) Рецепт на денот: Ќебапи во „мантил“ од компири

За денес ви предлагаме еден необичен рецепт со состојки кои се омилени на нашата трпеза
Потребно е:
компири
ќебапи
пиперки, тиквички, модар патлиџан, домати
зачинска сол,црн пипер, зачини по желба
масло
Подготовка:компирите измијте ги, излупете ги и издлабете. Издлабениот дел ставете го на страна. Компирите наросете ги со зачинска сол, црн пипер и ако сакате со други зчини, по вкус. Секој компир наполнете го со ќебап. Огноотпорен сад намачкајте со масло па наредете ги компирите, а отстрана ставете го издлабениот дел од компирите и ќебапи.
Ставете во рерна загреана на 200 степени и печете, а од време на време превртувајте ги компирите, да се испечат и да не се залепат и заливајте со малку вода. Пред крај на печењето додајте пиперки исечени на коцки, исечени домати, модар патлиџан, тиквички…
Послужете со разни сосови со кечап, павлака и…секако со салата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Преподобен Александар

Преподобен Александар Роден е во Азија, школуван во Цариград. По завршувањето на школувањето се предаде …