(ФОТО) Најдолгиот мост во Европа е долг 17, 2 километри и има шест ленти

Овој мост е направен за да се спротивстави на ветровите што се движат со брзина до 250. километри на час, но исто така и на најсилниот земјотрес што некогаш ја погодил оваа област – во 1755 година, со јачина од околу 8,5 до 9 степени по Рихтер.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by Lisbon | Travel community (@lisbonworld)


„Васко да Гама“ е името на најдолгиот мост во Европската унија (и втор по должина на европскиот континент по Кримскиот мост), кој се протега на вкупно 17,2 километри. Изграден е во Лисабон преку широката река Тагус и го носи името на познатиот португалски истражувач и морепловец.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pedro Filipe (@pedromiguelfilipe84)

Главниот дел од мостот се протега на 829. метри, остатокот од должината вклучува вијадукт и пристапни патишта. Иако мостот над реката Тајо бил изграден на 25. април 1966. година, во 90-тите години од минатиот век сообраќајниот метеж бил толку голем што морал да се изгради уште еден за да се олесни сообраќајот помеѓу југот и центарот на градот.

Мостот „аско да Гама“ има шест ленти, се градел околу три години, а на него биле потрошени околу 1,1 милијарда долари. Тој беше отворен за јавноста на 29. март 1998 година во време на одржувањето на Експо.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Lisboa Live (@lisboalive)

Мостот се смета за чудо на конструкцијата. Направен е за да се спротивстави на ветровите кои се движат со брзина до 250 километри на час, но и на најсилните земјотреси.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ContraLuz (@contraluz.photos)

Ограничувањето на брзината на „Васко да Гама“ е од 100 до 120 километри на час, во зависност од делот каде се наоѓате. Кога врне, брзината паѓа на 90 км на час.

Фото: Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

МАКЕДОНЕЦОТ ВИКТОР НАСТЕСКИ ОСТАНА БЕЗ РАБОТА НА БРОДСКА КОМПАНИЈА ПОРАДИ ПАСОШОТ!

Штетите од хаосот со личните исправи на македонските државјани, предизвикани од предавството на марионетската влада …