Tag Archives: мост

(ВИДЕО) Дали би сте се осмелиле да го преминете овој ЗАСТРАШУВАЧКИ стаклен мост?

Кинезите обожаваат мостови, особено оние со атрактивен изглед, особено оние со проѕирно стаклено дно. Во 2019. година, државните медиуми ECNS проценија дека во земјата има повеќе од 2.300 мостови со стаклено дно. Еден од најпопуларните е мостот Руџи, кој целиот се криви, а дното е поплочено со проѕурно дно. Мостот …

Повеќе »

(ФОТО) Најдолгиот мост во Европа е долг 17, 2 километри и има шест ленти

Овој мост е направен за да се спротивстави на ветровите што се движат со брзина до 250. километри на час, но исто така и на најсилниот земјотрес што некогаш ја погодил оваа област – во 1755 година, со јачина од околу 8,5 до 9 степени по Рихтер.   View this …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СИМБОЛ НА РADDINGTON BASIN ВО ЛОНДОН: Необичен архитектонски потфат – Мост на одвиткување

Мостот преку Големиот канал во лондонскиот кварт Падингтон е навидум неинтересен. Сепак, еднаш неделно, „Мостот што се тркала“ буквално се пресвртува. Се состои од осум триаголни делови со триаголен облик кои со шарки се прицврстени за тлото. Во вертикалните столбови на оградата на мостот се скриени клипови. Овие клипови му …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ – Куче 4. дена стоело на мост и гледало во водата: Оваа приказна ги растреперила и најтврдите срца!

Кога минувачите се обиделе да го одведат, животното избегало Фотографиите од верното милениче што седи до оградата на мостот во Кина ги растреперуваат дури и најтешките срца. Сведоците изјавиле дека очекувало неговиот сопственик да се врати по трагедијата на 30. мај. Тој побегнал кога минувачите се обиделе да го одведат …

Повеќе »

(ФОТО) Овој мост остава без здив: Фотографии ги преплавиле социјалните мрежи а изгледа НЕВЕРОЈАТНО!

Ако фантазирате за патување во Виетнам и ви треба само малку мотивација за конечно да купите билет за авион, тогаш оваа приказна е дефинитивно тоа…Секако, кога во светот, поради пандемијата со коронавирусот ќе се создадат услови за патување со авион… Новиот виетнамски мост со својот необичен изглед и наметливост веќе …

Повеќе »

(ВИДЕО) АМЕРИКА НА НОЗЕ – Многу јака порака од протестот во Портланд: Цел мост прекриен со луѓе кои клечат во позата во која Флојд беше убиен!

Додека американските власти се закануваат дека на демонстрантите кои крадат и трчаат како диви на улиците ќе изведат војска бидејќи „не го оспоруваат“ правото на мирни протести, демонстрантите во Портланд, Орегон, покажаа како тоа се прави. Неверојатни сцени на илјадници луѓе кои лежат мирно и тивко на мостот Брунсајд во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во Италија се урнал уште еден мост

Денес во Италија се сруши мост додека на него биле две товарни возила на него, јавуваат италијанските медиуми. Според првите информации, едниот од возачите можел да избега на безбедно без повреди, додека другиот е пренесен во болница со полесни повреди на градниот кош. Инцидентот се случил во Тоскана, на мостот …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЦЕЛ МОСТ БЕЗ КЛИНЦИ, ШРАФОВИ ИЛИ ЛЕПАК: Татко и син направиле генијална конструкција по нацрт на Да Винчи!

Неколку штици и летви се доволни за да од нив се направи мост, се разбира, под услов правилно да ги поставите и да ги вклопите. Не верувате? Па, ова момче добро ги проучил нацртите на Леонардо да Винчи, и со помош на неговиот татко, започнал да склопува дрвена структура. Малку …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДА СЕ НАЕЖИШ: Овој мост остава без здив но буди и страв за оние кои првпат одат преку него!

Мостот од снимката се наоѓа во Јапонија и ги поврзува градовите Макуа и Сакаиминато. Изграден е за да под него можат да минуваат бродови. Поради необичната градба повеќе потсетува на ролокостер отколку на мост. Несомнено е дека буди страв кај возачите и патниците кои првпат минуваат преку него.

Повеќе »