(ФОТО) Гитарист пронајден мртов – синот обвинет за убиство

Горд Луис (65), еден од соосновачите на канадската панк рок група „Teenage Head“, е пронајден мртов во својот стан во Хамилтон. Телото го пронашла полицијата, а според медиумите осомничен и обвинет за убиство е неговиот син Џонатан Луис (41).
Според соопштението на полицијата, гитаристот бил мртов два-три дена пред да биде пронајдено телото.
Детективката на Хамилтон, Сара Бек, рекла дека полицијата го посетила станот на Горд, откако до различни медиуми пристигнале серија мејлови со информации за мртво лице.
Полицијата соопшти дека изгледа дека Горд и Џонатан живееле заедно.
„Џонатан беше уапсен веднаш откако полицијата пристигна во станбената зграда“, рекла детективката Бек.
Братот на Горд, Брајан, ја потврдил тажната вест.
„Тоа е загуба на саканиот брат и многу комплицирана ситуација“, рекол тој, опишувајќи го Горд како „нежен, уметнички и музички инспиративен, полн со љубов и лојален“.


Фото: Принтскрин/Twitter

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Екран ви ги претставува хедлајнерите на Pinkpop 2024

Екран во неколку објави ќе се обиде да ви ги презентира најголемите музички имиња кои …