Tag Archives: канада

(ВИДЕО+ФОТО) „Коската ѕиркаше директно од карпата“: Момче (12) пронашло коска од диносаурус

12-годишник во Канада, за време на пешаќење, открил скелет на диносаурус стар 69. милиони години. Млад аматерски палеонтолог во јули ја истражувал областа богата со фосили на Алберта со неговиот татко, кога видел стари коски како ѕиркаат од карпата, а денес заврши ископувањето на скелетот на диносаурусот. Нејтан Храшкин рекол …

Повеќе »

(ВИДЕО) КОНЕЧНО – Во кината пристигнува „Тенет“ – блокбастерот на Кристофер Нолан

Веќе пишувавме дека „Тенет“ на Кристофер Нолан ќе има светска премиера во септември во Кина, но за љубителите на филмот во светот пристигнаа уште подобри информации. Филм на ова лето е „Тене“, блокбастер во режија на Кристофер Нолан, кој покрај публиката, со нетрпение го очекуваат кината, загрозени поради епидемијата на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Има 193 см а се омажила за дечко од 160! Постојано добива БЕЗОБРАЗНИ понуди од мажи, а висината и прави само еден проблем!

Додека Канаѓанката  е висока 193 сантиметри, нејзиниот сопруг нема ниту 160 сантиметри, а фактот што е во брак не спречува многу мажи да и испраќаат секси пораки и имаат разни необични барања. Емералд Ван Ланген од Торонто отсекогаш сакала да порасне како нејзината сестра која е висока 190 сантиметри. Денес, …

Повеќе »

Канада на Северна Македонија ќе и донира 250.000 канадски долари како помош во борбата против пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19

Препознавајки ја важноста на меѓународна соработка и солидарност во борбата против глобалниот предизвик за здравјето, Канада ќе и донира на Северна Македонија 250.000 канадски долари како помош во борбата против пандемијата предизвикана од вирусот Ковид-19. Канада верува дека глобалниот одговор на пандемијата е најефикасната одржлива долгорочна стратегија и во склад …

Повеќе »

(ВИДЕО) На славниот пејач му се заканувале со смрт поради контроверзна снимка со сопругата!

Канадскиот пејач Мајкл Бубле добивал смртни закани од лути обожаватели затоа што ја истурка сопругата со лактот во едно видео.Луизијана Лопилато, сопругата на пејачот открила дека многу обожаватели го гледале ова како „знак на злоупотреба“, но дека тоа всушност било тоа нема никаква врска едно со друго. „Вие не би …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бесен возач „се степал“ со бензинска пумпа

Урнебесното видео ни доаѓа од Канада. Надзорните камери на бензинската пумпа во Брандон во Манитоба, снимиле бесен возач кој одлучил буквално да ја истепа бензинската пумпа. Додека полнел гориво, удирал со рацете и нозете обидувајќи се да ја оштети конструкцијата. Не му успеало, што се чини дополнително го изнервирало, па …

Повеќе »

(ВИДЕО) Драматичен апел на канадските власти за нова пандемија:„Можеби ќе ја убиеме корона но отвораме врата на друго чудовиште!“

Распространетата употреба на средства за дезинфекција на рацете и средства за дезинфекција е клучна во борбата против КОВИД-19, но може да ја врати Канада во борба против супербактеријата. Микробиолозите велат дека организмите се отпорни на антимикробни лекови или супервируси, пандемија во иста мерка како КОВИД-19, иако тоа ќе се одвива …

Повеќе »

(ФОТО) ЗАБРЗАНО ПОМЕСТУВАЊЕ – СЕВЕРНИОТ МАГНЕТЕН ПОЛ ТРГНАЛ ОД КАНАДА КОН СИБИР: Научниците откриваат како тоа ќе влијае на мапите и телефоните!

Во текот на изминатите години, северниот магнетски пол на Земјата забрзано се поместувал од Канада во Русија, а група европски научници тврдат дека развиле модел што може со сигурност да го опише овој феномен. Користејќи ги податоците собрани преку сателит, авторите на научната студија, координирани од Универзитетот во Лидс во …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ НАОЃА ВО КАНАДА – Кристалното око Нунавика, кратер со скоро совршени облици

На самиот врв на северниот дел на Квебек во канадскиот Арктик се наоѓа кратер со скоро совршен кружен облик, полн со кристално чиста вода, што може да се види и од Универзумот – Пингуалуит, локално познат како Нунавик кристално око. Кратерот е создаден кога метеор ја погодил Земјата пред 1,4 …

Повеќе »