(ФОТО) Детален ценовник во рестораните во Пефкохори

Пилешко филе 8,5 евра…

Олга Јовиќ, која во мај оди на море во Грција повеќе од 12 години, за Нова раскажува какви се моменталните цени во ова популарно летувалиште.


This image has an empty alt attribute; its file name is pefkohori-1.jpg
„На главната улица на Пефкохори, порција помфрит, мусака, голема пита гиро, големо точено пиво – 16 евра. Исто така, пред некој ден бевме во Ханиоти и има препечен леб со маслиново масло, бранцин (вид риба) со салата и помфрит и две чаши вино, плус слатки за 30 евра“, вели Олга.

This image has an empty alt attribute; its file name is pefkohori-2.jpg
Како што можете да видите од фотографиите од менито што ги испратила Олга, останатите цени изгледаат вака: свински стек е 8,5 евра, пилешко филе исто така 8,5 евра, мусака е 7,5 евра, пилешка супа 6 евра, лигњи на скара 13,5 евра.


This image has an empty alt attribute; its file name is pefkohoei-2.jpg
Олга открила и зошто со години мајот го поминува во Пефкохори.

This image has an empty alt attribute; its file name is pefkohori-3.jpg


„На почетокот ги менувавме местата, а потоа се одлучивме за Пефкохори. Таму одиме исклучиво во мај, а потоа подоцна во лето одиме на други дестинации, исто така во Грција. Пефкохори е слатко место, има прекрасни плажи, прекрасно море, љубезни домаќини, одлично снабдување…. А сето тоа се предуслови за вистински одмор“.

This image has an empty alt attribute; its file name is pefkohori-4.jpg
Олга зборува и за времето долу и дали може да се бања.

This image has an empty alt attribute; its file name is pefkohori-5.jpg
„Температурата на воздухот не надминува 28 степени Целзиусови. Морето е свежо, но организмот брзо се прилагодува. Се капеме на прекрасната плажа на хотелот. Со барем еден пијалок, лежалките се достапни цел ден“.

This image has an empty alt attribute; its file name is pefkohori-6.jpg
Таа вели и дека цените воопшто во рестораните, како и во супермаркетите, не се многу променети од 2019 година.

This image has an empty alt attribute; its file name is pefkohori-7.jpg
„Забележуваме дека домаќините ја искористија двегодишната пандемија без туристи за да средат и да поправат се што можеше да се поправи“, вели Олга и додава дека морето во мај е чисто уживање бидејќи тогаш има мир, плажите се празни и уредни, а и температурите на воздухот и морето се пријатни.

Извор: nova.rs

Фото: Приватна архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Советува искусен пчелар: Ако ве искаса пчела или некој инсект, ова е спас

Ова е најдобриот совет за каснување од пчела или друг инсект и кога немате аптека …