БИДЕТЕ МУДРИ – Две реченици кои ниту еден маж не сака да ги слушне од жена

Начинот на комуникација е клучот за добри партнерски односи, па затоа е важно да не дозволите „јазикот да ви биде побрз од умот“…
Начинот на комуникација е клучот за добрите партнерски односи, па затоа е важно да не дозволите „јазикот да ви биде побрз од умот“ и да кажете нешто за што подоцна ќе зажалите. Пред да му кажете нешто, размислете добро, особено ако знаете дека тоа би можело да му наштети, бидејќи посилниот пол не секогаш покажува како се чувствува.

Моменти на бес
Дури и во моменти на најголем гнев, не му кажувајте: „Ти си синќе на мама!“
Мажите се многу чувствителни на ова и сакаат да слушаат само убави работи за својата мајка. Сè додека имаат добра комуникација со неа, а тоа не ја нарушува вашата врска, нема што да се грижите.
Не сакаат ни да ја слушаат реченицата: „Треба да разговараме“.


Можно сценарио
Дури и пред да кажете за што сакате да разговарате, тие веќе размислуваат за најлошите можни сценарија. Ако има проблем меѓу вас, тогаш треба да разговарате, но грешка е ако го започнете разговорот со овие зборови, бидејќи тој ќе се исплаши и ќе се повлече. Затоа, дами, бидете малку потактични.

Фото: Архива


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ПРИСТИГНА СНЕГОТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПЛАНИНИ: Студениот бран ја зафати цела Европа и регионот

Метео прогноза на Славчо Попоски: Студениот бран го зафати целиот Европски Континент, како и регионот, …