20 ГОДИНИ БИЛА ВО ЗАТВОР ЗА УБИСТВОТО НА СВОИТЕ ЧЕТИРИ ДЕЦА: Кога ја пуштиле на слобода светот ЗАНЕМЕЛ

Кетлин поминала 20 години во затвор тврдејќи дека е невина, а потоа била ослободена поради овие докази.
Кетлин Фолбиг беше помилувана откако се појавиле нови докази за убиството на нејзините четири деца. Некогаш ја окарактеризираа како најлошиот сериски убиец во Австралија, но сега и официјално е докажано дека не ги убила своите деца.
Таа поминала 20 години во затвор упорно тврдејќи дека е невина. Таа смета дека оваа одлука за помилување е триумф на науката и вистината бидејќи неодамнешната истрага ги навела научниците да проверат дали смртта на децата можела да дојде природно.
Таа првично беше осудена под претпоставка дека ги задушила своите синови Кејлеб и Патрик, како и нејзините ќерки Сара и Лаура. Најновите докази сугерираат дека децата всушност умреле од многу ретки генетски абнормалности.
Таа е благодарна за својата слобода: „Бев во затвор во изминатите 20 години. Секогаш ќе мислам на моите деца и ќе тагувам по нив“, рекла таа во изјавата.


По излегувањето, таа им се заблагодарила и’ на пријателите и’ на сите кои воделе кампања за нејзиниот случај да се разгледа во последните години. „Без нив немаше да го преживеам целата оваа искушение“, рекла таа.
Овој случај е опишан како една од најголемите грешки на австралискиот правосуден систем. Фолбиг, која од самиот почеток се задржала на својата невиност, во 2003 година била осудена на 25 години затвор.
Сите нејзини деца умреле ненадејно помеѓу 1989 и 1999 година, а биле на возраст меѓу 19 дена и 19 месеци. Обвинителите за време на судењето тврделе дека таа ги задушила. Во новата истрага предводена од пензионираниот судија Том Батурст, обвинителите го промениле нивното разбирање за тоа како се случила смртта на децата поради истражување на генетски мутации.
Генералниот обвинител на Нов Јужен Велс, Мајкл Дејли, рекол дека постои основано сомневање дека Кетлин Фолбиг не е виновна. Ова имплицирало дека гувернерот на Нов Јужен Велс потпишал целосно помилување и наредил жената веднаш да биде ослободена од затвор.
Но, тоа секако не ги поништува сите нејзини пресуди, тоа требало да го одлучи Апелациониот кривичен суд. Доколку судијата Батурст одлучи да му го предаде случајот, процесот може да потрае и до една година. Ако пресудата биде поништена, Кетлин потенцијално би можела дури и да ја тужи владата за парична отштета.
„Невозможно е да се сфати неправдата што ѝ беше направена на Кетлин, потоа болката од губењето на нејзините деца и речиси две децении во затвори со максимална безбедност“, рекла Рене Рего, адвокатка на Австралијката.

This image has an empty alt attribute; its file name is ubiec-na-svoite-deca-1.jpg


Судењето, кое се одржало во 2003 година, се фокусирало на посредни докази, првенствено на нејзините дневници во кои пишувала за нејзината борба со мајчинството. Тие дневници и биле предадени на полицијата во 1999 година од нејзиниот тогашен сопруг, кој верувал дека неговата сопруга е виновна. Парот се разделил во 2000 година, а адвокатите на нејзиниот сопруг истакнале дека е неверојатно четири деца од едно семејство да умрат од природна смрт.
Записите во дневниците во кои таа опишува дека тагува за смртта на нејзините деца и дека е „прогонувана од вина поради сите нив“ ја формирале основата на случајот за обвинителите. Од друга страна, немало физички докази за гушење или било какви повреди на децата.
Во една неодамнешна истрага, експертите сугерирале дека дневниците се механизам за справување и дека е малку веројатно дека сите четири деца можеле да се задушат без трага.
Истрагата, предводена од пензионираниот судија Том Бетарст, покажала дека сите четири деца можеле да умреле од природна смрт, а клучните докази ги открил тим имунолози.
Имено, тие откриле дека ќерките имале генетска мутација – наречена CALM2 G114R – која може да предизвика ненадејна срцева смрт. Откриени се и докази дека нејзините синови поседувале различна генетска мутација поврзана со ненадејна епилепсија.

This image has an empty alt attribute; its file name is ubiec-na-svoi-deca-2.jpg


Фолбиг пред затворската капија ја пречекале пријатели кои со години воделе кампања за нејзино ослободување. Тие апелирале за приватност за да може да продолжи со својот живот.
„Кети нема омраза во своето срце, таа само сака да го живее животот што го пропушти во последните 20 години и да продолжи понатаму“, рекол еден од нејзините пријатели.
„Имаме четири мали ангелчиња кои сега се мртви. Имаме маж и жена кои се изгубија. Жена која поминала 20 години во затвор и семејство кое никогаш немало шанса да биде семејство. Не би бил човек ако не почувствуваш нешто“ е еден од коментарите по оваа страшна трагедија.

Извор и фото: stil.kurir

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоција на краткиот анимиран филм „Лисичката плетачка“

Во среда на 6 декември 2023 година, во Музеј на град Скопје во 18:30 часот, …