Принцот Хари открил непознати детали пред судот во Лондон: „Се плашев дека ќе ме исфрлат од кралското семејство…“

Војводата од Сасекс, принцот Хари, стана првиот британски крал во последните 130 години кој сведочеше на суд.
Хари денеска беше во Лондон на судењето против весникот Miror. Во својот писмен поднесок до судот, тој го опишува животот што го имал додека неговото име постојано се појавувало во британските весници, велејќи дека бил полн со параноја и не знаел дали да им верува на пријателите и семејството.

Тој денеска откри дека се плашел дека ќе биде „избркан од кралското семејство“ поради гласините дека мајорот Џејмс Хјуит е негов татко.– Секој пат кога излегував од авион или влегував во автомобилот, така да се каже, се гледав во ретровизорот. Очекував некој што се крие во грмушката да ме следи. Сè изгледаше како да сум под 24-часовен надзор. Почнувате како празно платно додека тие одредуваат каква личност сте и какви проблеми и искушенија може да имате. „Потоа почнуваат да ве тераат да ја играте улогата или улогите што најмногу им одговараат и продаваат најмногу весници, особено ако сте „резервниот“ „наследник“, „принцот на плејбој“, „неуспехот“, „падот“ или, мојот случај, „дебел“, „измамник“, „малолетен пијаница“… – пишувало во изјавата на Хари.
Хари објаснил дека дури на 30-годишна возраст сфатил дека мајорот Хјуит ја запознал принцезата Дијана дури по раѓањето на принцот Хари.

– Во тоа време всушност не бев свесен дека мајка ми не го запознала мајорот Хјуит пред да се родам. Оваа временска рамка е нешто за што не дознав до околу 2014 година – објаснува Хари, додавајќи дека гласините биле многу штетни за него, а тој рекол дека се плашел дека можел да биде „избркан од кралското семејство“ поради таквите гласини.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Со панел дискусија ќе се одбележи Денот на ретки болести 2024

Националната алијанса за ретки болести на Македонија – НАРБМ Ве кани на панел дискусија со …