Tag Archives: свежа

Брокулата е витаминска бомба: Еве зошто е важно овој моќен зеленчук да го вметнете во својата исхрана!

Кога велите здрава храна, повеќето луѓе веднаш помислуваат на брокула и тоа со причина, бидејќи овој зеленчук содржи изобилство на минерали и витамини, а може да се подготви на различни начини. Четири минути се доволни за подготовка на дршката на овој зеленчук, а за цветот две и ќе биде „ал …

Повеќе »

Овој зеленчук го јакне имунитетот и го намалува притисокот а е идеално за топење на салото

Ако сте одлучиле да примените пролетно чистење на организмот или постите, во својата исхрана задолжително внесете – келераба. Зеленчук богат со витамините Ц и Б се препорачува за јакнење на имунитетот, кај хипогликемија и дијабетес, бидејќи го регулира нивото на шеќер, а го намалува крвниот притисок благодарение на калиумот. Идеално …

Повеќе »

Зимска салата која ќе ги избрка маснотиите од телото после прејадување

Изминатите денови многумина претераа со храната, а последиците од празничното прејадување веќе се забележуваат и на здравјето. Ако се чувствувате по малку тромо, време е да го исчистите организмот со помош на една вкусна зимска салата направена од здрави намирници преполни со нутриенти кои се потребни на нашето тело. Свежата …

Повеќе »

Пиперките се вашиот сојузник во битка против болестите

Пиперката ви овозможува да го зајакнете имунитетот, да го хидрирате телото и да ги победите настинките. Наместо да пиете лекови, „сојузниците“ за зајакнување на телото побарајте ги во сезонските овошја и зеленчуци. Нашиот совет е пиперката. Свежа, жолта, зелена, црвена, бабура или лута, секоја е добредојдена во одбрана на здравјето. …

Повеќе »