Tag Archives: натпревар

(ВИДЕО) Марија Спасовска со „Црно и бело“ ја воодушевила Калиопи и… е финалист од четвртата недела!

KALIOPI FAN ART продолжува и открива нови таленти од регионот… Сите кои, во одредените категории, сакаат да се натпреваруваат можат да се пријават на ова регионално натпреварување во време кога поради корона вирусот сите мораме да седиме дома. Најновиот финалит, од четвртата недела е Марија Спасовска која реши за „пласман …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ШОКАНТНА РЕАКЦИЈА: Кејт, среде емисија, ја оттргнала раката на Вилијам од нејзиното рамо!

Британските медиуми веројатно наскоро ќе се појават со„информации од прва рака“, бидејќи ваков скандал и тоа од примерената Кејт никој не очекувал. Гостување на Би-Би-Си на војвотката и војводата од Кембриџ, Кејт и Вилијам е топ тема на социјалните мрежи. Кога британска готвачка и ТВ ѕвезда 84-годишната Мери Бери обелоденила …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАКЕДОНСКАТА ПЕСНА НАЈУБАВА ВО СВЕТ: Култната „Зајди, зајди“ се користи за разни пригоди па и’ во гимнастика

Гледате Светско првенство во гимнастика и одеднаш ве погодуваат некои добро познати ноти…Тоа никако не може да ве остави рамнодушни…Не, ќе ви надојдат солзи во очите и ќе ги пуштите со онака со едно тешко – Ех…. Токму „Зајди, зајди“ беше избор на тимот на младата (17. годишна) гимнастичарка Александра …

Повеќе »

Новото издание на CodeFu ќе донесе адреналин во програмирањето

„Реши го невозможното” и годинава е носечкиот слоган под кој ќе се одржи култниот натпревар за решавање алгоритамски проблеми CodeFu што веќе 12 години го организира софтверската компанија Netcetera во Скопје. Студентите на додипломски и последипломски студии на државните и приватните факултети од земјава кои ќе учествуваат на натпреварот ќе …

Повеќе »

Официјално започна втората фаза на MOS (Microsoft Office Specialist) натпреварот

Оваа година со огромен интерес и најголем број на пријавени натпреварувачи На Националниот MOS (Microsoft Office Specialist) натпревар за унапредување на дигиталната писменост кај младите кој започна кон крајот на декември 2017, се пријавија повеќе од 1000 млади кои влегоа во втората фаза на тестирање. Големото финале на кое ќе …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Рок фест 2018“: Познати бендовите „за натпреварување“ но и  гостите!

Комплетирана и листата на учесниците во натпреварувачкиот дел на „Рок фест 2018“, кои ќе настапат на 27. април во концертната сала на МКЦ во Скопје. Од големиот број пријавени бендови од цела Македонија во натпреварувачкиот дел ќе се појават само пет состави и тоа скопските „Фикшн“, „Антиарт“, „Метаноја“, „Конспираси“ и …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Танчери со талент“: Ирина воодушеви и измами воздишки со стомачниот танц!

Ирина Шевченко на „Танчери со талент“ во Грузија предизвикала многу воздишки. И’ кај публиката и’ кај членовите од жирито.Но, не биле воодушевени само мажите туку и жените. Погледнете го настапот на Ирина Шевченко: Irina Shevchenko on Georgia's Got Talent 2017 Irina WOWS the audience!! #GotTalent Posted by Dancers Got Talent …

Повеќе »