Tag Archives: натпревар

(ВИДЕО) ГОЛЕМА ЧЕСТ: Марија во Kaliopi fan art од натпреврувачка во домаќин на финалето!

Како и многу млади и Марија Спасовска се пријави за „Калиопи фан арт“, но не се прашуваше што сака таа… Имено Калиопи, како добар музички познавач на музиката, по слушањето на Марија одредила дека нашата млада пејачка е премногу квалитетна за „Калиопи фан арт“ каде главно се натпреваруваа анонимуси. Наместо …

Повеќе »

(ВИДЕО) Марија Спасовска со „Црно и бело“ ја воодушевила Калиопи и… е финалист од четвртата недела!

KALIOPI FAN ART продолжува и открива нови таленти од регионот… Сите кои, во одредените категории, сакаат да се натпреваруваат можат да се пријават на ова регионално натпреварување во време кога поради корона вирусот сите мораме да седиме дома. Најновиот финалит, од четвртата недела е Марија Спасовска која реши за „пласман …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ШОКАНТНА РЕАКЦИЈА: Кејт, среде емисија, ја оттргнала раката на Вилијам од нејзиното рамо!

Британските медиуми веројатно наскоро ќе се појават со„информации од прва рака“, бидејќи ваков скандал и тоа од примерената Кејт никој не очекувал. Гостување на Би-Би-Си на војвотката и војводата од Кембриџ, Кејт и Вилијам е топ тема на социјалните мрежи. Кога британска готвачка и ТВ ѕвезда 84-годишната Мери Бери обелоденила …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ГИ ПОКАЖУВАТЕ ГРАДИТЕ НА НАТПРЕВАРИ? ОК, сега повеќе нема да одите на стадион!

Тоа се случило на натпреварот помеѓу Вашингтон и Хјустон кој се емитувал „во живо“ и на која бил и претседателот Доналд Трамп. И тоа во моментите кога фрлачот на Хјустон, Герит Кол, се подготвувал да фрла… Забраната на доаѓање на стадионот не е резервинрана само за оние кои прават нереди. …

Повеќе »

(ВИДЕО) МАКЕДОНСКАТА ПЕСНА НАЈУБАВА ВО СВЕТ: Култната „Зајди, зајди“ се користи за разни пригоди па и’ во гимнастика

Гледате Светско првенство во гимнастика и одеднаш ве погодуваат некои добро познати ноти…Тоа никако не може да ве остави рамнодушни…Не, ќе ви надојдат солзи во очите и ќе ги пуштите со онака со едно тешко – Ех…. Токму „Зајди, зајди“ беше избор на тимот на младата (17. годишна) гимнастичарка Александра …

Повеќе »

Прв детски натпревар по ментална аритметика во Скопје

На 02.06, во средното училиште „Никола Карев” во Скопје, двесте деца на возраст од 4 до 14 години ќе се натпреваруваат во ментална аритметика и ќе покажат кои се придобивките од оваа програма. Натпреварот ќе се одржи од 10:00-15:00, а влезот за сите кои сакаат да навиваат и да видат …

Повеќе »

(ФОТО) Nomad Mobility го развива спортскиот дух кај најмалечките: Натпревар со тротинети за деца!

Вчера на полигонот пред продавницата на Nomad Mobility, за прв пат се одржа натпревар со тротинети за деца на возраст од 2. до 8. години, поделени во две групи… Извонредна идеја кај дечињата од мали нозе да се развива спортскиот но и натпреварувачки дух…Познато е дека децата, неретко, додека возат …

Повеќе »

Новото издание на CodeFu ќе донесе адреналин во програмирањето

„Реши го невозможното” и годинава е носечкиот слоган под кој ќе се одржи култниот натпревар за решавање алгоритамски проблеми CodeFu што веќе 12 години го организира софтверската компанија Netcetera во Скопје. Студентите на додипломски и последипломски студии на државните и приватните факултети од земјава кои ќе учествуваат на натпреварот ќе …

Повеќе »

Официјално започна втората фаза на MOS (Microsoft Office Specialist) натпреварот

Оваа година со огромен интерес и најголем број на пријавени натпреварувачи На Националниот MOS (Microsoft Office Specialist) натпревар за унапредување на дигиталната писменост кај младите кој започна кон крајот на декември 2017, се пријавија повеќе од 1000 млади кои влегоа во втората фаза на тестирање. Големото финале на кое ќе …

Повеќе »