Tag Archives: македонски народен театар

МНТ: ЗАМИНА НАШИОТ ТРАЈЧЕ ЃОРГИЕВ (1967 – 2023) – ПОГРЕБ И КОМЕМОРАЦИЈА

МНТ известува дека нашиот драг актер Трајче Ѓоргиев во понеделник на 5 јуни од 14:00 до 15:00 часот ќе го испратиме кон вечниот дом во капелата на градските гробишта Бутел, а комеморацијата на која семејството, блиските пријатели, колеги и познаници ќе му оддадат почит, ќе се оддржи во вторник на …

Повеќе »

МНТ: ЗАМИНА НАШИОТ ТРАЈЧЕ ЃОРГИЕВ (1967 – 2023)

Со огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на нашиот колега и пријател – актерот Трајче Ѓоргиев. Ѓоргиев дипломира на Факултетот за драмски уметности, Скопје, на отсекот за актерска игра, во класата на проф. Љубиша Георгиевски, во 1991 г. Дел е од МНТ повеќе од триесет години – започнувајќи од …

Повеќе »

Комеморација во чест на Катерина Крстева (1938 – 2023)

РСМ НУ Македонски народен театар известува дека на ден 12 јануари (четврток) во 12:00 часот во објектот на театарот ќе се одржи отворена комеморација во чест на актерката Катерина Крстева, на која семејството, блиските пријатели и познаници ќе ѝ оддадат почит. Во спомен на Кате – актерка со ведар дух …

Повеќе »

Среќен роденден МНТ: Денес, пред 77. години, е основан Македонски народен театар

31. 01. 1945 е денот кога е основан Македонскиот народен театар. Тоа е денот кога желбата на актерите, режисерите, авторите, сценографите, костимографите, сценските работници и публиката, за театар на македонски јазик стана реалност. Тоа е денот кога сонот на група актери и уметници прерасна во јадро на театарска дејност. Денот …

Повеќе »

МНТ се прости од Горан Стефановски: Замина токму кога сите го очекувавме да се врати со неговото продолжение на „Бушавата азбука“ и да облагороди уште многу млади генерации.

Замина Горан. Замина токму кога сите го очекувавме да се врати со неговото продолжение на „Бушавата азбука“ и да облагороди уште многу млади генерации. Замина кога очекувавме некој нов текст, како што со нетрпение и возбуда секогаш очекувавме дека Горан пишува нешто ново. Замина, но зад себе остави едно огромно …

Повеќе »

Утре „Кец на десетка“ во Македонски народен театар

Кога едно сосема нормално семејство ќе се собере за да се запознае со идниот зет, се очекува секој да даде се’ од себе, да ги смири своите човечки слабости, ако ги има, нели, да ги потисне внатрешните проблеми, не толку сјајните карактерни особини, фактот дека можеби сте пред развод… Се …

Повеќе »

Симона Угриновска на местото на Драган Спасов – Дац

По оставката на в.д. директорот на Македонскиот народен театар, Драган Спасов – Дац, Министерството за култура за нов в.д. директор ја назначи Симона Угриновска, која во согласност со законот е од вработените во театарот, продуцент во МНТ. „Таа ќе ја извршува функцијата до распишување на конкурсот за нов директор. Како …

Повеќе »