Tag Archives: конкурс

(ФОТО) ЗА ПОБЕДНИКОТ 2.000 ЕВРА И СТАТУЕТКА: Избрани финалистите на конкурсот за наградата „Милан Младеновиќ“ – Дина Јашари и „Фанк шуи“ меѓу најдобрите!

Годинешниот конкурс за наградата „Милан Младеновиќ“ за најдобра песна од поранешна Југославија примил 197 апликации, а меѓу нив беа избрани 14 финалисти од пет земји од регионот, објави Фондацијата „Милан Младеновиќ“. Во финалето влегоа песните  „Бои“ од Дина Јашари (Македонија), „Кобра“ од групата „Јоник“ (Црна Гора), „Граде мој“ од Александар …

Повеќе »

„Музикантите во природата”: Започна традиционалниот детски ликовен конкурс на Ладна

Големиот детски ликовен конкурс на „Ладна” само што започна! Седма година по ред „Ладна” ги инспирира најмладите умни глави да ја разбудат својата креативност и да ги испратат своите цртежи, за потоа да ги награди авторите на трите најдобри дела со вредни награди. Темата на конкурсот оваа година е „Музикантите …

Повеќе »

НЕПТУН семејството заедно со генералниот директор Горан Цветинов ги пронајде и награди најуникатните палавковци

Најголемиот ланец на маркети за бела техника и електроника во Македонија, Нептун, предводен од генералниот директор, Горан Цветинов, континуирано работат на подобрување на корисничкото искуство, имплементирајќи нови начини, кои помагаат за подобро препознавање на потребите на потрошувачите. Како што секогаш се стремат кон подобро запознавање на потрошувачот, на ист начин …

Повеќе »

ПОНИЖУВАЧКИ И ОДВРАТНО: Вака кралското семејство ги тестира кандидатите за работа во палатата!

Покрај подготвеноста за патување и врвната дискреција, на кандидатите им е претставен и „суптилен предизвик“ Секогаш постои можност да се работи за кралското семејство, без разлика дали кралицата бара персонал во замокот Виндзор, или принцот Чарлс се надева на совршен вработен кој ќе му помогне во организацијата на работното време. …

Повеќе »

Што гледате? Фотографијата на срце во океанот крие брутален детал!

Победничката фотографија на овогодинешното натпреварување „Drone Photo“ на прв поглед изгледа идилично. Срцето што го гледате на сликата, сепак, крие малку посурова приказна. Оваа година, на доделувањето на наградите, оваа фотографија освои стотици други кои се натпреваруваа во девет категории – апстракција, венчавка, животни, природа, луѓе, спортови, серии, урбана архитектура …

Повеќе »

Од денес „повторно разгледување“ на сите одбиени апликации на конкурсот: Министерот вети присуство на медиуми – патем заборавено!

„Со цел поголема транспарентност на целиот процес ќе бидат поканети и претставниците на медиумите. Воедно ги поканувам сите засегнати апликанти кои имаат потреба, да се обратат во Министерството за култура за информации поврзани со нивните проекти…“ Денеска започнуваат со работа комисиите кои ќе ги разгледаат сите одбиени апликации на Годишниот …

Повеќе »

Министерот за култура, Асаф Адеми, со обраќање до сите оштетени: „Сите одбиени проекти повторно ќе бидат разгледани“

Министерот за култура Асаф Адеми, кој престојува во Берлин, во врска со реакциите на јавноста за резултатите од Годишните конкурси на Министерството за култура, за медиумите ја даде следната изјава: „Со должно внимание ги проследив сите забелешки и коментари кои се однесуваат на објавените резултати од Годишните конкурси на Министерството …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) „Макфест“ го објави конкурсот за нови композиции:Скокањето на сцена поважно од текстот!

Минаа скоро четири месеци од финалната вечер на „Макфест“, а организаторите го објавија конкурсот за нови композии… Да се потсетиме на минатогодишниот „Макфест“ победи композицијата „Никогаш не вели никогаш“ на авторскиот тим – музика:Лазар Цветковски, текст: Магдалена Цветковска, аранжман: Лазар Цветковски, во изведба на Антониа Гиговска… Интересно е дека „Макфест“ …

Повеќе »

(ФОТО) Валентино Скендеровски за огласот во Филхармонија: Бараат тонец а во Македонија има факултети за инженер по звук – за кого го местат огласот?

Македонска филхармонија вработува! – пишува на својот фејсбук профил Валентино Скендеровски негодувајќи за огласот за вработување и поставувајќи прашања зошто се бара лице со гимназиско образование кога во Македонија има Факултети за инженер по звук – што е соодветен назив на работното место….А, потоа покажува и на како техничко „чудовиште“ …

Повеќе »