Tag Archives: глад

СИМПТОМ НА ДИЈАБЕТЕС КОЈ СИТЕ ГО ИГНОРИРААТ: Се појавува веднаш после јадење – ако го почувствувате ова, време е да посетите лекар

Жедта и честото мокрење се добро познати симптоми на дијабетес, но има еден што повеќето луѓе го занемаруваат. Дијабетесот е хронична состојба која ја нарушува способноста на телото да користи гликоза, што доведува до флуктуации на нивото на шеќер во крвта. Важно е дијабетесот навреме да се открие за да …

Повеќе »

(ФОТО) Научниците објаснуваат зошто луѓето се лути кога се гладни

Дали и вие сте лути и нервозни кога сте гладни? Има објаснување за тие чувства! Сигурно барем еднаш сте се почувствувале лути додека чекате храна. Ова не е ваша вина. И покрај тоа што сè околу вас е во ред, и наскоро ќе ја добиете вашата храна, не можете да …

Повеќе »

ПОЗНАТИОТ ПРОРОК НЕ ГРЕШИ! Пророштвото на Нострадамус за 2022 година е НЕВЕРОЈАТНО вистинито: Само една работа се уште не се остварила!

Мишел де Нотр Дам, попознат како Нострадамус, е француски лекар и пророк од 16. век, кој ја напишал најпознатата книга со пророштва некогаш отпечатена. Книгата му донесе светска слава, а се состои од пророштва за неколку векови. Пишувал во стихови кои биле двосмислени од страв да не биде прогласен за …

Повеќе »

Трикови за борба против гладот ​​- што да јадете и брзо да ослабете!

Ако планирате диета, или сакате да го намалите внесот на храна, еве неколку намирници кои ќе ви помогнат да го регулирате апетитот. Јаболко пред јадење Идеално е да се јаде јаболко половина час пред оброк, бидејќи поттикнува чувство на ситост. Со оглед на тоа што се полни со вода и …

Повеќе »

(ФОТО) 3. ГОЛЕМИ УКРАИНСКИ ТРАГЕДИИ: Она што ним им се случило, го нема доживеано ниту еден друг народ!

Денеска е втор ден од руската инвазија на Украина, по тој повод се сеќаваме на сите несреќи што ја снашле оваа земја и народ низ историјата. Зборот Украина е од словенско потекло, што значи регион, простор, земја, покраина, предел но исто така се верува дека овој збор потекнува од индоевропскиот …

Повеќе »

Ова се најдобрите нискокалорични „грицки“ со кои можете да го залажете гладот

КОГА ќе поминете низ продавница, изборот на грицки е неограничен. Речиси сè е достапно – од чипс и геврек до колачиња и слатки. Меѓутоа, доколку се грижите за линијата, треба да посегнете по нискокалорични и здрави опции кои ќе ви помогнат да ги намалите сантиметрите во струкот а кои во …

Повеќе »

На овој начин телото се буни: Знаци дека јадете премногу леб, а не се вишок килограми!

Лебот долго време се сметаше за главен виновник кога станува збор за дебелеење. Иако ова не е целосно точно, може да се претера и со оваа намирница. Лебот не е проблематичен само поради калориите, туку и поради обработените јаглехидрати кои предизвикуваат благо воспаление во организмот. Тие можат да бидат причина …

Повеќе »

ВО ТОКИО,ДЕВОЈЧЕ (3) ПОЧИНАЛО ОД ГЛАД: Мајка и ја оставила сама повеќе од една недела и отишла кај љубовникот!

Една жена од Токио е уапсена во вторникот под сомнение дека ја оставила својата тригодишна ќерка сама во куќата повеќе од една недела и заминала со својот љубовник, поради што девојчето починало од глад, објави полицијата. Саки Какехаши (24) го признала делото, изјавила полицијата, додавајќи дека се верува дека таа …

Повеќе »

(ФОТО) Вирусот е вирус, но гладот е глад: Само во еден ден Наполитанците изеле 60.000 пици!

Познавачите велат дека секој што еднаш ќе вкуси пица во Неапол, повеќе,ниту една нема да биде доволно добра или вкусна САМО во еден ден Наполитанците нарачале и изеле 60.000 пици, откако италијанската влада, како дел од справувањето со забраните за епидемијата, им дозволила на пицериите да доставуваат храна на домашна …

Повеќе »