Tag Archives: антиоксиданси

Зошто би требало повеќе да користиме ЦИМЕТ? Некогаш подарок за кралевите, сега широко достапен

Циметот е богат со антиоксиданси и други корисни соединенија, а сега е периодот кога најмногу го конзумираме Циметот е зачин кој е ценет поради неговите корисни својства илјадници години. Направен е од внатрешната кора на дрво познато како Cinnamomum. Се создава со сечење на стеблата на дрвјата цимет, потоа се …

Повеќе »

ЦРНО ИЛИ БЕЛО ГРОЗЈЕ, КОЕ Е ПОЗДРАВО: И двете се добри, но разликата е во една супстанца која ја содржат!

Грозјето пристигна во продавниците, и ако не можете да одлучите дали ќе купите црно или бело порано, ќе ви откриеме кое е поздраво. И’ белото и црното грозје се сметаат за здрави, но ако некогаш сте се запрашале дали едното е поздраво од другото, го имаме одговорот. Како прво, двата …

Повеќе »