ШТО ГЛЕДАТЕ ВИЕ? Оптичка илузија ќе си поигра со вашиот мозок: Дали фотографијата се движи или не?

Една необична оптичка илузија сериозно ќе ви го „помати“ умот и ќе ве натера да гледате работи што всушност не се случуваат.

Имено, кога ќе ја погледнете оваа илустрација, ќе изгледа како црната точка наеднаш да се шири. Истражувачите ја проучувале илузијата и се сомневаат дека таа го мами мозокот на набљудувачот да мисли дека се движи во затемнет простор, како што е пештера, тунел или дури и црна дупка.


Илузијата се карактеризира со голем црн овал опкружен со темен ореол на бела позадина исполнета со помали црни елипси. Додека набљудувачот зјапа во оптичката илузија, темната овална форма обично ќе се прошири нанадвор неколку секунди, давајќи ѝ го на илузијата прекарот „црна дупка што се шири“.

Во студијата, првично објавена во списанието Frontiers in Human Neuroscience, истражувачите откриле дека 86 отсто од 50 учесници кои ја гледале запрепастувачката фотографија пријавиле дека виделе проширена црна точка. Тимот се сомнева дека илузијата игра на перцепцијата на мозокот за промена на нивото на светлина.


Водечкиот истражувач Бруно Лаенг, психолог на Универзитетот во Осло во Норвешка, објаснил во изјава дека „дупката што се шири е всушност илузија“, додавајќи дека го измамува умот да верува дека има промена во светлината.

Групата открила дека фотографијата ја грабнува природната реакција во мозокот што предвидува кога светлината ќе се промени, предизвикувајќи ги зениците да се стегаат или да се шират поради претстојното нарушување.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Прославата на Светскиот ден на Бубата

Вториот по ред собир годинава во организација на Буба Клуб Македонија е прославата на Светскиот …