Tag Archives: оптичка илузија

ШТО ГЛЕДАТЕ ВИЕ? Оптичка илузија ќе си поигра со вашиот мозок: Дали фотографијата се движи или не?

Една необична оптичка илузија сериозно ќе ви го „помати“ умот и ќе ве натера да гледате работи што всушност не се случуваат. Имено, кога ќе ја погледнете оваа илустрација, ќе изгледа како црната точка наеднаш да се шири. Истражувачите ја проучувале илузијата и се сомневаат дека таа го мами мозокот …

Повеќе »

(ФОТО) Оптичка илузија која открива колку сте напнати и ПОД СТРЕС: Погледнете и проценете колку навистина сте оптоварени со проблеми

Ако мислите дека сте мирни и опуштени, проверете гледајќи ја оваа слика Потсвесниот дел на една личност е многу подлабок и посилен од свесниот дел. Затоа, дури и во оние моменти кога мислиме дека се чувствуваме опуштено и без стрес, не мора да значи дека навистина е така. Проблемите, стравовите …

Повеќе »

Што беше првото нешто што го забележавте на илустрацијата? Лисица, лице или птица и што кажува тоа за вашата личност?

Погледнете ја сликата и утврдете што прво ви го привлече вниманието – лисица, птица или женско лице? Она што прво го забележувате открива нешто за вашата личност и чувства. pic.twitter.com/t5ANFvOQLs — pensador (@sakriosamime) September 14, 2022 Овој тест со оптичка илузија открива како реагирате во стресни ситуации. Секој од нас …

Повеќе »

Која линија од овие три е НАЈДОЛГА? Оптичка илузија која ќе ви го „протресе мозокот“

Ако мислите дека полека почнувате да станувате мрзоволни, време е да го размрдате мозокот со интересни оптички илузии. Еве една подолу… Која линија од овие три е најдолга? pic.twitter.com/gMFHLGSkLB — pensador (@sakriosamime) September 8, 2022 Доколку не успеавте да најдете решение, ви го пренесуваме во продолжение: pic.twitter.com/sQ7fciyWZk — pensador (@sakriosamime) …

Повеќе »

(ФОТО) Најдете го ГЛУШЕЦОТ на сликата: Ако го забележите за помалку од 20 секунди, ќе го соборите рекордот

Оптичка илузија – пронајдете го местото каде што глушецот се сокрил меѓу печурките Оваа илустрација е создадена од унгарскиот уметник Гергели Дудаш. На него има лавиринт од печурки, а зад една се крие глушец. Ваквите илустрации, освен што се забавни за луѓето, им помагаат на научниците во нивното истражување и …

Повеќе »

ОПТИЧКА ИЛУЗИЈА ОД ХОТЕЛСКА СОБА ГО ЗАЛУДЕ СВЕТОТ! Сите признаваат дека на сликата гледаат нешто БЕЗОБРАЗНО, коментарите се вжештени!

Оптичката илузија ги полуде луѓето, велат дека гледаат нешто безобразно, жена која задоволува маж, а вие?Оптичката илузија на сликата, која ја затекнал гостин во хотел, го полуде интернетот! Многумина признаваат дека имаат „валкани мисли“ откако прво виделе нешто сосема поинакво од она што всушност е на сликата!Оптичката илузија се наоѓа …

Повеќе »

Оптичка илузија која збунила многумина: Кој број го гледате на фотографијата?

Различни оптички илузии и загатки се многу популарни на социјалните мрежи. Една таква веќе подолго време кружи на интернет и „полуде“ многу луѓе. Одвреме-навреме на социјалните мрежи се појавува слика/оптичка илузија која ги збунува повеќето корисници, а тоа беше случај и со оваа објавена на Твитер која има бројки во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Само 1% од луѓето можат да го видат СЛОНОТ на сликата: Дали сте меѓу нив?

ОВАА оптичка илузија со слон може да открие колку навистина е добар вашиот вид Само еден процент од луѓето можат да видат скриена слика на животно – но не плашете се, бидејќи постои трик кој ќе ви помогне да го забележите. Неверојатната слика ја сподели ѕвездата на ТикТок, Хектик Ник, …

Повеќе »

ПРЕЦИЗЕН ТЕСТ: Бројот на коњи што ги гледате на сликата ја открива вашата вистинска личност

Забавувајте се со краткиот тест за личност Тестовите на личноста базирани на оптички илузии можат да бидат интересна забава. Проверете што крие вашата потсвест и обидете се да изброите колку коњи гледате на сликите. pic.twitter.com/4HHWeq0qeI — Chichak (@Chichak_0310) May 23, 2022 1. Еден коњ Од една страна, вие сте некој …

Повеќе »