Секоја чест – Неверојатно но вистинито: На онлајн концертот на Марија Шерифовиќ биле собрани 166.666 евра за лекување на малечката Миња

Синоќа, Марија Шерифовиќ го одржа својот хуманитарен онлајн концерт на платформата „YOUBOX“. Цената на билетот била СМС порака за лекување на малата Миња Матиќ, а наводно биле испратени над 100. илјади пораки, што значи дека, на овој начин, биле собрани околу 20.000.000 динари (околу 166.666 евра).
Иако концертот прво бил најавен за во 19 часот, хуманитарниот концерт бил одложен за 22. часот поради технички потешкотии и голем број на корисници кои се обиделе да влезат во апликацијата истовремено
Марија Шерифовиќ, која во неколку наврати ги покани сите луѓе да испратат СМС со следнава содржина: 845 на 3030 година, ги отпеала и своите хитови и песните на нејзините колеги. За време на концертот, кој траел 3 часа и 20 минути, пристигнале околу 100.000 хуманитарни СМС-пораки.
И правни и физички лица помогнале со своите донации, а многу познати лица издвоиле пари за лекување на малата Миња.
Покрај Марија Шерифовиќ, на концертот настапиле и Џенан Лончаревиќ, Џејла Рамовиќ и Јована Пајиќ, додека за официјалната програма била задолжена Ана Михајловски. Во текот на вечерта, во живо се придружиле и Момчило Бајагиќ Бајага, Никола Роквиќ и Александра Пријовиќ.

 


View this post on Instagram

 

A post shared by YouBox (@youboxmusic)


Бројни јавни личности донирале пари и за лекување на малата Миња.
Според тамошните медиуми, донации синоќа уплатиле фудбалерот Немања Матиќ и кошаркарот Немања Недовиќ, кои донирале 1,2 милиони (10.000 евра) и 240.000 динари (2.000 евра). Малку подоцна, Александар Коларов уплатил 1.180.000 динари (околу 10.000 евра), додека Лука Јовиќ платил 236.000 (околу 2.000 евра), Лазар Марковиќ 50.000 (400 евра), Душко Тошиќ 236.000 (околу 2.000 евра), жирито на Звездите на Гранд 196.000 динари (околу 1.700 евра).


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоција на краткиот анимиран филм „Лисичката плетачка“

Во среда на 6 декември 2023 година, во Музеј на град Скопје во 18:30 часот, …