(Рецепт) Кралска билка која со една шолја лекува несоница

Многу луѓе садат босилек на прозорецот за да ги одбијат комарците, а не знаат колку е лековит.
Ако спиете слабо поради големата топлина, обидете се да го решите проблемот на природен начин. Веројатно имате босилек на прозорецот или во градината. Наберете неколку листови.

Босилокот го ублажува стресот
Чајот од босилек се користел уште од античко време, поради неговите смирувачки својства на телото. Редовната употреба како свеж зачин во оброк исто така ќе помогне, ќе ви се допадне и мирисот, но чајот од босилек ќе ве смири и успие.


Рецепт од свеж босилек
Чајот од босилек се подготвува од свежи или суви лисја или цветови. Лажица свежи лисја се става во чаша со зовриена вода и се остава да отстои пет минути. Сувиот босилек, пак, се прелива со топла вода и се остава 10 минути.
Босилекот има многу лековити својства, но малку е познато дека делува како антидепресив. Долгогодишно истражување покажало дека чајот од ова растение позитивно влијае на надбубрежните жлезди и на тој начин му помага на телото да произведе хормони кои ги ублажуваат негативните ефекти на стресот.


Чајот од босилек може да го „подигне“ организмот
Ова е причината зошто чајот од босилек е скоро на врвот на листата на природни пијалоци што се земаат за да се „подигне“ организмот.


Чајот од босилек е природен седатив
Чајот од босилек ја смирува напнатоста, бидејќи делува како природен седатив. Сепак, босилекот има и антиинфламаторно дејство бидејќи ги релаксира мускулите.

Добро е познато дека босилекот спречува инфекции, особено во случај на настинка. Ова е уште една причина зошто прво треба да посегнете по чај од босилек а дури потоа по лекови. За болки во грлото, пијте млак чај и прво се гргори во грлото.
Босилекот како лек може исто така да ја подобри меморијата и често се користи за надминување на заморот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ПОВЕЌЕ ОД 2.600 ИСПИТАНИЦИ – Истражувањето открило психолошка особина кај луѓето која е поврзана со неверство

Неверството е една од главните причини зошто луѓето ги прекинуваат врските. Но, она што е …