Потпишување на книгата Тажен и прекрасен свет (филм: 2005-2015)

Потпишување на книгата
Тажен и прекрасен свет (филм: 2005-2015)
Автор: Дејан Трајкоски
Сабота од 13.30 до 14.30 часот
Саем на книга
Штанд на Прозарт медиа

Во книгата „Тажен и прекрасен свет“ се поместени интервјуа и рецензии создадени во периодот од 2005 до 2015 г. Авторот Дејан Трајкоски нуди интервјуа со повеќе филмски автори наградени со „Оскар“, „Златен лав“, „Златна мечка“…, најголем дел работени на фестивали и манифестации во земјата и во странство. Меѓу застапените режисери се и легендарните Јиржи Менцел, Никита Михалков, Кшиштов Зануси… Книгата содржи и рецензии за повеќе македонски и странски филмови од почетокот на овој век, но и за неколку легендарни филмови од минатиот век. Текстовите се објавувани во дневниот весник „Вечер“ и во кинотечното списание за филм „Кинопис“.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоција на книга „Лексикон на странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“

Во организација на Комората на овластени архитекти и овластени инженери, денес, со почеток во 18:00 …