Постојат неколку „сини зони“ во светот: места каде што е полесно да се „живее сто години“

Стареењето е неизбежен дел од животот, што може да ја објасни нашата силна фасцинација од стремежот за долговечност. Привлечноста на вечната младост ја поттикнува индустријата за создавање богатство која се движи од производи против стареење, додатоци во исхраната и диети за оние кои се надеваат да го продолжат својот животен век.

Интересно е што се откриени одредени места низ светот каде што има висок процент на стогодишници кои покажуваат извонредно физичко и ментално здравје, пишува ScienceAlert.


Студијата на АКЕА, спроведена во Италија, идентификуваше „сина зона“ каде што имаше поголем број локални жители кои живеат во централните и источните планински области кои го достигнаа својот 100-ти роденден во споредба со пошироката заедница на Сардинија.

Ова долговечно „жариште“ оттогаш се прошири за да вклучи неколку други области ширум светот кои исто така имаат поголем број на долговечни, здрави луѓе. Покрај Сардинија, овие сини зони сега се распространети и во: Икарија во Грција, Окинава во Јапонија, Никоја во Костарика, Лома Линда во Калифорнија.


Покрај долгиот животен век, луѓето кои живеат во овие зони делат и некои други заеднички карактеристики, како што се да се биде дел од заедницата, да се јаде здрава храна, да имаат ниски нивоа на стрес, да вежбаат и да бидат физички активни.

Текстот продолжува на следната страна


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ПРИСТИГНА СНЕГОТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПЛАНИНИ: Студениот бран ја зафати цела Европа и регионот

Метео прогноза на Славчо Попоски: Студениот бран го зафати целиот Европски Континент, како и регионот, …