Под слоганот “Здраво, здрави навики” Виталиа ќе го одбележи својот 30-ти роденден со првата детска трка во Скопје

Во годината кога македонската компанија за здрава храна Виталиа прославува 30 години постоење, со задоволство го најавува својот настан кој ги спојува световите на здравата исхрана, физичка активност и многу забава! На 24 септември во Градскиот парк во Скопје со почеток од 12 часот ќе се одржи првата Виталиа Детска трка, ветувајќи незаборавно искуство за младите атлети од 6 до 14 години.

Како најава за главната трка во Градскиот парк во Скопје, ќе се одржат уште четири помали настани за подготовка во Битола (02.09.2023), Охрид (09.09.2023), Градски Парк (16.09.2023) и парк Авионче – Аеродром (20.09.2023).


Со организација на оваа Детска трка, со цел да прерасне во традиционален настан кој ќе носи радост и во годините кои доаѓаат, компанијата уште еднаш ја потврдува својата заложба за здрав живот. Под мотото 3о години Здрава Храна за Здрави Генерации , целта на оваа трка е да ги активира децата и да им ги покаже придобивките од стекнувањето на здрави навики уште од најмала возраст.

Затоа, Виталиа одлучи дека во оваа трка СИТЕ СТЕ ПОБЕДНИЦИ!


На самиот почеток на учебната година, Виталиа ги повикува најмладите да се активираат и да проверат колку се навистина брзи! Детската трка во Градскиот парк во Скопје, која за првпат ќе се одржи оваа година ќе биде поделена на различни должини и четири возрасни групи:

6,7 години – 150 метри


8, 9, 10 години – 300 метри

11, 12 години – 500 метри

13, 14 години – 800 метри

Од адреналинот на стартната линија до возбудата од минување на целта, учесниците ќе создадат спомени кои траат цел живот.

Но, тоа не е се! Возбудата не завршува на финишот. На денот на трката, Виталиа е домаќин на неверојатна лотарија, каде што децата учесници имаат можност да освојат неверојатни награди, од велосипеди до ролери, електрични скутери до други изненадувања.

Децата се нашата иднина, а негувањето на нивниот сеопфатен развој е наша одговорност. Виталиа Детска Трка е одраз на нашата посветеност да ги зајакнеме децата со знаење дека изборот на здрава храна и останувањето активни се темелите на здравиот живот”, – изјави Искра Ветаџокоска-Муцунска, генерален менаџер и косопственик на Виталиа. „Возбудени сме што ќе бидеме сведоци на ентузијазмот и енергијата што овие млади учесници ќе ги донесат на настанот.”

 

Виталиа Детска Трка е отворен за учесници од сите сфери на животот, со фокус на инклузивноста и забавата. Семејствата, пријателите и поддржувачите се охрабруваат да се приклучат на прославата и да ги бодрат нашите млади атлети.

За да учествувате во трката, потребно е да се пријавите пред да започне истата. Тоа може да го направите преку онлајн формуларот достапен на веб-страната на Виталиа. Едноставно пополнете ја апликацијата и добијте натпреварувачко бројче со кое ќе земете учество во трката. Секој пријавен учесник ќе добие маица од Виталиа, како и можност да освои тротинет, велосипед, ролерки и бројни други награди во наградната лотарија која ќе се одржи на денот на трката.

Пријавувањето трае се’ до почетокот на трката.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ГУБИТЕ ТЕЖИНА А НЕ ГЛАДУВАТЕ: ПОЗНАТ ДОКТОР СОВЕТУВА како да се храниме

За дополнително да го забавите темпото на вашиот оброк, познатиот лекар Мајкл Мозили предлага да …