,,Под Хоризонтот” – самостојна изложба на Симона Мирчевска

Во петок, на 2 февруари 2024 година во Оро радио и бар, со почеток во 20:00 часот, ќе може да ја погледнете самостојна изложба на Симона Мирчевска, со наслов ,,Под Хоризонтот”.

„Под хоризонтот“ го истражува современото многуаспектно значење на терминот „пејзаж.“ Физичкото и духовното освојување на територијата е документирано во серија на ликовни записи преку кои се овозможува осознавање на пејзажот преку чувствувања и искуства.


Возвишената слика која се развива под хоризонтот е ништо друго освен поглед кон внатрешноста, кон експресијата предизвикана од емотивната енергија, силата и моќта на природата како наш исконски дом, како дел од човекот, негово наследство и негова традиција.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Започна снимањето на филмот „Касапско оро“: Политички трилер кој ветува визуелна и емотивно моќна приказна

Денеска на падините на Средно Водно, во драматичен амбиент и со исклучителна филмска екипа, падна …