Овој маж има 111. години, но не е сигурен што е тајната на долговечноста!

Боб Вејдон и Алфред Смит се најстари живи Британци, И двајцата на 29. март оваа година го прославиле 111. роденден. Не се во никакво сродство и ништо освен датата на раѓање не ги поврзува. На свет пристигнале на 29. март 1908. година.
Секако, многумина веднаш ќе прашаат која е тајната на долговечноста?
Меѓутоа, ако очекувате дека нивниот договор ќе открие што треба да се јаде или со кој спорт се бавеле, ќе се разочарате. Немаат поим.
Како што пренесува BBC, советот на Вејтон е „да се одбегнува смртта“. Смит пак препорачува да се јаде каша од овес.
„Исто така, пронајдете работа во која ќе уживате“, изјавил тој за he Scotsman.
Смит и Вејтонс е најстарите живи Британци, но не ја презеле круната од Грејс Џонс која со 112. години може да се пофали со титулата на најстаро лице на цел свет.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Нутритивни причини зошто да пиете чоколадно млеко

За децата чоколадното млеко секогаш претставува најголема радост преточена во чаша, нема дете што не …