Откриено е која бустер доза од вакцината е најдобра против омикрон

Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство во четвртокот објави дека зголемените дози на вакцината против коронавирус ја зголемуваат заштитата од смрт од варијантата омикрон до 95% кај луѓето на возраст над 50. години.
UKHSA соопштила дека околу шест месеци по втората доза на која било вакцина против коронавирус, заштитата од смрт по инфекција со варијантата омикрон била околу 60. проценти кај луѓето на возраст над 50. години.
Сепак, ова се зголемило на околу 95. проценти две недели по примањето на засилената доза на вакцината. UKHSA додала дека податоците сè уште покажуваат високо ниво на заштита од хоспитализација по третата доза на вакцината.
Ефикасноста против хоспитализацијата била околу 90. проценти за Фајзер и паднала на 75. проценти 10. до 14. недели по засилувањето.
За Модерна, ефикасноста против хоспитализација била 90-95 проценти до 9. недели по засилената доза на вакцината.

This image has an empty alt attribute; its file name is fajzer-vakcina-instagram.jpg


„Доказите се јасни – вакцината помага сите да се заштитат од ефектите на Ковид 19, а вакцината нуди високо ниво на заштита од хоспитализација и смрт на најранливите членови на нашето општество“, рекла д-р Мери Ремзи, UKHSA, менаџер на програмата за вакцинација.

UKHSA, исто така, објавила првична анализа за ефикасноста на вакцината против омикронската подваријанта наречена BA.2, која е во пораст во Британија и Данска, наоѓајќи слични нивоа на заштита од симптоматска болест.
„По две дози, ефикасноста беше 9. проценти и 13. проценти, соодветно, за BA.1 и BA.2, по повеќе од 25. недели од таа доза“, рекле од UKHSA.
„Ова се зголемило на 63. проценти за BA.1 и 70. проценти за BA.2 две недели по засилената доза“.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Советува искусен пчелар: Ако ве искаса пчела или некој инсект, ова е спас

Ова е најдобриот совет за каснување од пчела или друг инсект и кога немате аптека …