Tag Archives: вакцина

Бизарни тврдења за здравствената состојба на познатиот актер: „Ослепел и останал парализиран поради вакцината“

На интернет се проширија бизарни и шокантни тврдења дека Џејми Фокс доживеал мозочен удар поради вакцината против корона вирусот, но неговиот портпарол тоа остро го демантираше. Претставникот на холивудскиот актер Џејми Фокс ја демантираше бизарната теорија на заговор што се рашири на Интернет, според која тој тешко се разболел како …

Повеќе »

Почнува пријавување за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи

Министерството за здравство информира дека од денеска, преку страницата vakcinacija.mk, почнува пријавувањето за бесплатна вакцинација против сезонски грип за ризични групи население. Станува збор за четиритипна вакцина против сезонски грип, од производителот компанијата Абот од Холандија.   Вакцинацијата против сезонски грип е најефикасна мерка за превенција на грип, која спречува појава …

Повеќе »

СЗО: Нема потреба од масовна вакцинација во Европа и Америка поради мајмунските сипаници

Светската здравствена организација (СЗО) не верува дека  појавата на мајмунски сипаници во Европа и Северна Америка ќе има потреба од масовни вакцини, бидејќи мерките како што се добра хигиена и безбедно сексуално однесување ќе помогнат да се контролира ширењето, рекол Ричард Пибоди, кој го води тимот на СЗО за високи …

Повеќе »

Откриено е која бустер доза од вакцината е најдобра против омикрон

Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство во четвртокот објави дека зголемените дози на вакцината против коронавирус ја зголемуваат заштитата од смрт од варијантата омикрон до 95% кај луѓето на возраст над 50. години. UKHSA соопштила дека околу шест месеци по втората доза на која било вакцина против коронавирус, заштитата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Што знае директорот на Фајзер, а ние не знаеме?

Претседателот на управниот одбор на „Фајзер“ дал интересно интервју за француската телевизија BFM, во кое истакнува дека омикрон е последниот вид кој ќе предизвика ограничувања. Во тоа интервју Алберт Бурла рекол дека се надева дека сегашниот бран омикрони ќе биде последен, но веднаш додал дека најверојатното сценарио е она во …

Повеќе »

Мики Манојловиќ за вакцината: „Не можеш да веруваш во Господ, а не во наука“

Српскиот актер Предраг Мики Манојловиќ ја коментирал работата за време на пандемијата на коронавирус, како и важноста на вакцинацијата. „Одамна се вакцинирав. Мора да се направи, тоа е единствено логично. Колку луѓе знаеме дека исчезнале засекогаш поради вирусот? Ова веќе не е за*****ње”, налутено рекол српскиот актер. Го нервира тоа …

Повеќе »

ТАЖНО! Девојче (15) починало од корона на денот кога требало да се вакцинира! Мајката очајна: „Страшно е кога ги надживуваш децата!“

15-годишно девојче од Велика Британија, кое се заразило со корона вирус, починало на денот кога требало да прими вакцина против „Ковид 19“, објави нејзиното семејство. Џорџа Халидеј, од Портсмунт, починала во болницата „Кралица Александра“ минатиот вторник, а четири дена пред тоа добила позитивен тест за корона вирусот. Нејзината мајка, Трејси …

Повеќе »

Вакцината од Оксфорд крие потенцијална терапија за рак

Технологијата што се користи за производство на вакцина Оксфорд-АстраЗенека против Ковид-19 може да помогне во лекувањето на ракот, велат научниците. Научниците смислија вакцина која ќе ги таргетира туморите, и таа работи на истиот принцип како и вакцината АстраЗенека, пишува Sky news. Кога била тестирана на глувци, вакцината го зголемила бројот …

Повеќе »

СМЕШНО – Лажирала КОВИД потврда и тргнала на пат но направила бизарна грешка и планот и пропаднал!

Поради пандемијата на корона вирус, условите за патување се отежнати. Кога одите на патување, мора да имате сертификат за вакцинација или резултат на PCR тест со вас. Една жена се обидела да влезе на Хаваи со фалсификувана потврда. Луѓето се подготвени на се за да го остварат својот замислен план. …

Повеќе »