Tag Archives: вакцина

ИМУНИЗАЦИЈА ВО СРБИЈА: Досега пријавени 755. несакани реакции на вакцините против Ковид-19

Сите реакции биле благи- оток, црвенило, болка, висока температура, мачнини и дека поминуваат во рок од неколку дена, што, според лекарите, не е ништо загрижувачко… „Несаканите реакции на вакцините се многу ретки“, вели Павле Зивиќ од Агенцијата за лекови и медицински средства во Србија. Тој навел дека во Србија имало …

Повеќе »

НЕ СТИВНУВААТ ПОЛЕМИКИТЕ ОКОЛУ АСТРАЗЕНЕКА: Британскиот регулатор по пресот на ЕМА ги сменил препораките за оваа вакцина

Британскиот регулатор анализирал 79 случаи на ретки згрутчувања на крвта во Велика Британија откако луѓето ја примиле вакцината АстраЗенека. Починале 19 анализирани лица. Британската регулаторна агенција за лекови (МХРА) одлучила да ги смени препораките за употреба на вакцината АстраЗенека. Имено, МХРА препорачала на Британците на возраст од 18. до 29. …

Повеќе »

(ФОТО) ЛЕГЕНДАТА НА МАКЕДОНСКОТО ГЛУМИШТЕ МИЛИЦА СТОЈАНОВА ДАВА ПРИМЕР: „Се вакцинирав против корона за да се радувам во заедница а не да самувам!“

Милица Стојанова, една од легендите на македонското глумиште, актерка која зад себе има неброени улоги но и награди реши со својот пример да ги поттикне и другите да се вакцинираат против свирепиот вирус Ковид 19. „Поминав една војна, онаа Втората светска… Го искусив татнежот и плачот на земјотресот… Видов разни …

Повеќе »

(ВИДЕО) ГИ ПРЕДВИДЕЛ КОРОНАТА И ВАКЦИНИТЕ: Влијателен пророк после 6. месеци се огласил со ДРАМАТИЧНА визија за тоа што не чека!

Предупредувањето било испратено навреме Во средината на 2019. година, водечкиот британски визионер и медиум Крег Хамилтон-Паркер ги предупредил луѓето за нешто што веројатно ќе го освои светот. Потоа рекол дека му се чинело дека повеќе од половина милијарда луѓе на планетата ќе умрат од некаква инфекција, но не може да …

Повеќе »

Нуспојави кои покажуваат дека вакцината делува

Милиони луѓе кои примиле вакцина против „Ковид-19“ доживеале несакани ефекти и тоа е добар показател дека имунитетниот систем се подготвува да реагира во случај на инфекција, но доколку таквите знаци изостанат, нема причина да се грижите, велат експертите. Отсуството на реакција не значи дека лицето е незаштитено, затоа нема причина …

Повеќе »

(ФОТО) Гувернерот на Флорида ги забранил Ковид пасошите – Да се спречи поделбата на граѓани од прв и од втор ред

Гувернерот на Флорида, Рон де Сантис, потпишал извршна наредба за забрана за употреба на таканаречените ковидни пасоши во таа американска сојузна држава, што би важело како доказ за вакцинација против вирусот корона. По тој повод, Де Сантис во петокот на Твитер објавил дека законодавниот дом работи на тоа овој вид …

Повеќе »

ЗАПРЕНА РАБОТА НА ФАБРИКА ЗА ВАКЦИНИ: Ги измешале компонентите на вакцините на „Џонсон и Џонсон“ и „АстраЗенека“

Американската влада ја запрела работата на фабриката во Балтимор, во која биле уништени 15. милиони дози на вакцината „Џонсон и Џонсон“, поради мешањето на компонентите во производствениот погон каде се прават и вакцините АстраЗенека, објавил Њујорк Тајмс. Во изјавата на Џонсон и Џонсон се вели дека преземаат „целосна одговорност за …

Повеќе »

(ФОТО) „Куба е сиромашна, но нашата вакцина ќе биде најдобра“

Пораката на вратата напишана со рака а светлата беа се изгаснати за да заштедат електрична енергија, сè беше лошо и застарено, освен лековите. Имено, во клиниката во Хавана, кубанските лекари применуваат, како што велат, најсовремена вакцина против коронавирус. И’ покрај лошата економска состојба и американските санкции, научниците и лекарите на …

Повеќе »

НОВИ РЕЗУЛТАТИ НА ИСТРАЖУВАЊЕ: Руската вакцина „КовиВак“ ефикасна против сите нови соеви на корона

РУСКАТА вакцина против ковид 19, „КовиВак“, ќе биде ефикасна против новите соеви на вирусот корона, изјави директорот на центарот „Чумакова“, Ајдар Ишмухаметов, кој го направил препаратот. – Апсолутно сме сигурни во тоа затоа што нашата вакцина го користи целиот вирус, прочитајте ги антигените кои се дел од оваа нова чума …

Повеќе »