Tag Archives: најдобра

Петта година по ред ова е најдобрата диета во светот

Престижната американска медиумска компанија US News & World Report го прогласи медитеранскиот начин на исхрана, односно медитеранската исхрана за најдобра во светот, еве зошто. Не се работи за преференцијален избор, бидејќи за целите на создавање листа на најдобри режими на исхрана во светот, група од 27 експерти испитале 40 диети …

Повеќе »

Официјално е: 14-годишната Ема од Иваниќ-Град (со македонско потекло) влезе во финалето за престижната награда

Ема Донев од ХРВАТСКА (со македонско потекло) влезе во финалето на светскиот натпревар на млади научници Breakthrough Junior Challenge. Тоа беше потврдено и на официјалната страница на натпреварот, каде Ема беше означена како „врвна во народното гласање“. Хрватска, Македонија и други земји од регионот обезбедија вкупно 156.100 лајкови за Ема …

Повеќе »

(ФОТО) Ига Швјонтек – најдобра во Рим

Првата тенисерка во светот Ига Швјонтек го освои турнирот во Рим. Ига Швјонтек е незапирлива. Полската тенисерка го освои турнирот во Рим, а во финалето во два сета ја победи седмата светска тенисерка Онс Жабер. Швјонтек стигна до новата титула, осма во кариерата, а петта сезонава со резултат 6:2, 6:2. …

Повеќе »

Откриено е која бустер доза од вакцината е најдобра против омикрон

Агенцијата за здравствена безбедност на Обединетото Кралство во четвртокот објави дека зголемените дози на вакцината против коронавирус ја зголемуваат заштитата од смрт од варијантата омикрон до 95% кај луѓето на возраст над 50. години. UKHSA соопштила дека околу шест месеци по втората доза на која било вакцина против коронавирус, заштитата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Петка како куќа: Антонија Гиговска вечерта на „Пинкови ѕвездички – Сите ѕвезди“ ја затворила на вистински начин!

Антонија избрала вистинска мерка за оваа имитација… Феноменалната ноќ во „Пинкови ѕвездички – Сите ѕвезди“ во која учесниците имале задача да имитираат домашни или странски изведувачи, повторно ја затворила Антонија Гиговска. Таа ја испеала „Whenever, Wherever” и се обидела во потполност да ги долови ликот и делото на Шакира. Антонија …

Повеќе »

(ФОТО) ТЛЗП:Тијана во финалето влегува со водство!

Синоќа беше одржано полуфиналето од ТЛЗП во кое победи Бане, но во финалето се пласираа Тијана,Едита, Леон, Гага и Стеван! Во жирито беше и Каролина, која беше, што и можеше да се очекува, доста реална во коментарите.Изведувачите се менуваа а меѓу најинтересните беше оној на Тијана која ја имитираше Пинк. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Високобуџетната руска серија „Кујна“ од вечерва на ТВ24

Духовито сценарио и забавни глумци се предуслов дека на снимањето на било која серија не недостасува смеа. По тој рецепт настанала и мегауспешната руска серија „Кујна“ која се фокусира на комични ситуации во измислениот француски ресторан „Клод Моне“ во Москва. Забавната и привлечна „Кујна“ го следи младиот и ентузијастичен Максим …

Повеќе »