ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – Едно овошје го подобрува ефектот на голем број лекови, внимавајте при конзумирањето

Луѓето кои земаат лекови секој ден треба да обрнат внимание на еден вид овошје бидејќи тоа може да го подобри нивниот ефект.
Многу вообичаени лекови доаѓаат со предупредувања да не јадете грејпфрут или да пиете сок од грејпфрут додека ги земате.
Тоа е поради малку позната непознаница во начинот на кој грејпфрутот влијае на телото. Грејпфрутот содржи класа на хемикалии познати како фуранокумарини.
Тие ја нарушуваат нормалната функција на протеините на црниот дроб кои ги разградуваат и апсорбираат лековите. Доволно чудно, тоа всушност ги прави лековите поефикасни, а не помалку, но може да го зголеми нивото на лековите во крвта над дозата што треба да ја земате.
Само еден грејпфрут или една чаша сок од грејпфрут може да биде доволно за да го промени начинот на кој делуваат лековите.
А ефектот трае со денови. Една чаша сок од грејпфрут сега и нема да можете безбедно да ги земате лековите цели три дена.
Сокот од грејпфрут може да влијае на некои статини и да го зголеми ризикот од несакани ефекти. Вашиот лекар може да ве советува целосно да го избегнувате или да го консумирате само во мали количини.


Вообичаени лекови погодени од грејпфрут

– Лекови за холестерол, вклучувајќи липитор и мевакор


– Таблети за намалување на крвниот притисок вклучувајќи фелодипин, нифедипин и лосартан

– Лекови за срцев ритам, вклучувајќи амиодарон и дронедарон (Multaq)


– Лекови против инфекции вклучувајќи ги Еритромицин, Рилпивирин, Примакин и Албендазол.

– Повеќето антидепресиви и лекови против анксиозност, вклучувајќи рилпивирин, лурасидон, зипразидон, буспирон, диазепам/валиум, мидазолам и триазолам.
– Средства за разредување на крвта, вклучително и Апиксабан, Ривароксабан (Xarelto), Клопидогрел и Тикагрелор (Brilinta).

– Лекови против болки вклучувајќи оксикодон и колхицин.

Фoтo: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …