Tag Archives: лекови

Што се’ точно треба да се најде во семејната аптека за одмор

Лекови кои секогаш треба да ги носите во комплетот за патување, особено ако имате мали деца. Доколку имате патничко здравствено осигурување, сликајте ја полисата и зачувајте ја во мобилниот телефон, во случај да ја немате со вас или да не можете да пристапите на вашата е-пошта кога ви треба, напоменува …

Повеќе »

(ФОТО) ТЕШКИ ПОСЛЕДИЦИ – КИМ КАРДАШИЈАН НАСТРАДАЛА ПОРАДИ СТРОГАТА ДИЕТА: Болеста на кожата ја уништила! „Не можев да ги мрдам рацете!“ Еве што јадела!

Реалната ѕвезда Ким Кардашијан, која вообичаено се храни со растителна храна, за Allure изјавила дека конзумирала месо поради строгата диета со која сакала да изгуби дури 15. килограми за да „влезе“ во иконскиот фустан на Мерлин Монро. Меѓутоа, поради ова таа добила хронична воспалителна болест на кожата, со која Ким …

Повеќе »

(ФОТО) ТЕШКО БОЛНА: Конечно се знае ВИСТИНСКАТА ДИЈАГНОЗА на најтажната принцеза! Едно не е јасно!

Светските медиуми пишуваат дека Шарлин од Монако има епилепсија. Првиот напад го имала минатото лето, кога започнале нејзините семејни проблеми. По една година погодување зошто принцезата Шарлин половина од тоа време била отсутна од дворот, многумина се убедени дека вистинската причина е откриена. Според магазинот You, сопругата на принцот Алберт, …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) ПРЕВЕНТИВА – Рускиот доктор Алексејевич советува да ги заборавите опасните лекови со СТЕРОИДИ: Решете ги алергиските реакции на природен начин

Алергиите можат да предизвикаат главоболки, во одредени делови од телото и целосно да го оневозможат човекот за неговите секојдневни активности. Доаѓањето на пролетта за некои е омилено годишно време, додека на други им се стемнува кога се буди природата, цвеќињата и поленот кој се шири низ воздухот и предизвикува разни …

Повеќе »

Не е сè така црно: На крајот на годината доаѓаат три добри вести за пандемијата на коронавирус

Во морето негативни вести за пандемијата, сепак, има неколку позитивни сигнали за крајот на годината… Новата варијанта на вирусот омикрон во 20. до 25. проценти од случаите води помалку до болничко лекување отколку што е случајот со делта. Лабораториските експерименти покажуваат дека омикронот има помала способност да ги инфицира клетките …

Повеќе »

И’ ПО ОВА СЕ КАРАКТЕРИСТИЧНИ: Амишите имаат ретка мутација која го намалува ризикот од срцеви заболувања за 35. отсто

Една неодамнешна студија покажала дека ретка генетска мутација, која за првпат била откриена кај Амишите, го намалува ризикот од срцеви заболувања за околу 35. проценти. „Се надеваме дека ќе можеме да развиеме третмани кои ќе имаат ист ефект“, рекла научничката генетичарка Меј Монтасер од Универзитетот во Мериленд за „Нова наука“. …

Повеќе »

(Рецепти) Заборавете на таблетите: Три моќни ПРИРОДНИ лекови кои помагаат при МИГРЕНА и ГЛАВОБОЛКА

Ако често имате главоболки, или имате мигрена, побарајте помош во природа. Со доаѓањето на студените есенски и зимски денови, поради промената на времето, кај поголем број луѓе се почесто се јавуваат главоболки и мигрени. Доколку и вие спаѓате во таа група, наместо таблети, чија честа употреба не се препорачува, пронајдете …

Повеќе »

СЕ КОРИСТАТ ВО РАНИТЕ ФАЗИ НА ИНФЕКЦИЈАТА: Во ЕУ одобрени првите лекови со антитела против Ковид 19

Европската агенција за лекови (ЕМА) вчера даде позитивно мислење за два третмани против корона – Ронапрев и Регирон. Двата третмани се наменети за употреба во раните фази на инфекцијата и се базираат на антивирусни моноклонални антитела. ЕМА наведува дека Ronaprev, на компанијата Roche, е одобрен за превенција и третман на …

Повеќе »

КОГА ЌЕ ЗАВРШИ ПАНДЕМИЈАТА? Директорот на „Фајзер“ го навел точниот датум на крајот на епидемијата во САД

ЧЛЕН на одборот на директори на „Фајзер“, др. Скот Готлиб изјави за CNBC дека пандемијата во Соединетите држави може да заврши до јануари. – До 4 јануари оваа пандемија би можела да заврши. Потоа влегуваме во ендемската фаза на вирусот – рекол тој, а 4 јануари е, инаку, датумот кога …

Повеќе »