НОБ: Во петок изведба на „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини

В петок (10.2.2023) со почеток во 20 часот, во салонот на Националната опера и балет ќе биде изведена популарната opera buffa, „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини. Приказна за победата на младоста и љубовта, комична опера во два чина.

Диригент: Андреја Наунов
Режисер: Урсула Хорнер (Австрија)
Асс.режисер: Љупка Јакимовска
Сценограф: Марија Ветероска
Костимограф: Марија Пупучевска
Концерт мајстор: Климент Тодороски
Асс.Диригент: Катерина Стојковска
Хор мајстор: Ѓурѓица Дашиќ
Корепетитори: Елена Сиљаноска, Јанинка Невчева, Андреја Наунов, Јордан Петрушевски
This image has an empty alt attribute; its file name is Sevilskiot.jpg
Настапуваат:
Фигаро: Васко Здравков
Розина: Билјана Јосифов
Гроф Алмавива: Благој Нацоски
Дон Базилио: Владимир Саздовски
Дон Бартоло: Невен Силјановски
Берта: Соња Пендовска Мадевска
Фиорело: Драган Ампов
Амброзио: Јане Дунимаглоски
Камениот човек: Борко Биџовски
Хорот и оркестарот на Национална опера и балет
Инспициенти: Љупчо Полизов, Драган Костадиновиќ, Марко Павлевски
Суфлер: Невена Георгиева
Синопсис
Дејствието од операта се одвива во Севилја. Розина е млада девојка која е заљубена во грофот Алмавива. Младиот и убав гроф секојдневно пее под прозорецот на Розина со цел да и се приближи. Но, Розина ја чува стариот доктор Бартоло, кој сака да се ожени за неа и не и дозволува да излезе од куќата. Фигаро, личниот бербер на Бартоло, им помага на Розина и Алмавива да се запознаат, претставувајки го Алмавива како учител по пеење. И додека Фигаро го бричи Бартоло, Розина и Алмавива се договараат околу својата иднина.
За да ја остварат заедничката љубов, на Розина и Алмавива им помага Фигаро, така што им носи матичар и сведоци. Во тој момент се одвива венчавката, а стариот Бартола мора да ја прифати победата на младоста и љубовта.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Сомнително Лице“ театарска претстава од млади за млади

Денес, со почеток во 18:30 часот во Училиште за театар „Од игра до претстава“, ќе …