Недела е добра можност да посетите некоја од изложбите во Националната галерија

Недела е добра можност за да ја посетите Националната галерија и објектот Чифте амам, во кој е ретроспективната изложба на Драган Верговски – Алпи, советник козерватор, современик на Борко Лазески и Димитар Кондовски.

Драган Верговски-Алпи, роден во 1950 година, во Белград, е истакнат советник конзерватор чие уметничко патување е длабоко обликувано од неговите ментори и од различните стилови на модерната уметност. Неговите школски и студентски години се обележани со богато образовно искуство, почнувајќи од Средното уметничко училиште во Скопје, под раководство на професорот Димо Тодоровски. Тука Верговски ги усовршува своите уметнички вештини и развива длабока проникливост за сложеноста на уметничкото изразување.


Продолжувајќи го своето ликовно образование, Верговски се запишува на Педагошката академија. Под менторство на професорот Борко Лазески, тој навлегува во теоретските основи на уметноста истражувајќи ги концептите на формата, бојата и композицијата, кои подоцна значително ќе влијаат врз неговото уметничко дејствување.

Уметничката визија на Верговски со претходните искуства и образовни години вистински процветува во времето на неговото студирање на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, под раководство на професорот Димитар Кондовски. Менторството на Кондовски не само што обезбедува техничка експертиза туку и всадува кај Верговски длабоко чувство за уметнички интегритет и иновативност. Тој навлегува во различните стилови на модерната уметност, вклучително и во импресионизмот, експресионизмот, надреализмот, енформелот, геометриската апстракција и така натаму. Секој од тие стилови придонесува со уникатни елементи за неговиот уметнички идентитет што се развива.


Покрај придонесот во светот на уметноста преку изложби, Верговски придонесува и во зачувувањето на културното наследство на Македонија. Со над 40-годишно искуство како советник конзерватор за мозаици во Конзерваторскиот центар во Скопје, тој одигра клучна улога во заштитата и зачувувањето на богатото уметничко наследство на Македонија.

Драган Верговски во своето творештво вклучува повеќе изми, односно различни уметнички правци од модерната и постмодерната ликовна уметност и нивно еклектично поврзување, при што не се држи строго до одреден правец туку интегрира повеќе од нив во изведбата на едно дело.


Поделбата на неколку циклуси повеќе може да се следи преку тематските целини отколку по модернистичките уметнички стилови, кои не се подредени по хронолошки распоред, туку зависно од личното чувство се провлекуваат во целокупното негово творештво.

Изложбата ќе биде достапна за публиката до 23 јуни 2024 година.

Галеријата работи од вторник до недела, од 10-18 часот. Влезницата чини 100 денари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: На денешен ден во 2010 година почина истакнатиот македонски карикатурист Делчо Михајлов

Делчо Михајлов е роден на 27 ноември 1947 година во Скопје. Тој беше македонски карикатурист, …