Научниците откриваат што влијае на развојот на ракот, проверете дали сте во таа ризична група…

Четириесет отсто од случаите на карцином и исто толку смртни случаи од последиците на оваа болест можат да се избегнат или намалат кога би се применила соодветна превентивна стратегија, покажале резултатите од истражувањето на американските научници објавени во медицинскиот магазин „CA: A Cancer Journal for Clinicians“.
Околу 42. отсто од сите случаи на рак или 659.640 од 1,56 милиони дијагностицирани случаи и 45,1 отсто смртни исходи на таа болест (265.150 од 587.521) можеле да се спречат, тврдат авторите на студиите втемелени на податоците од 2014. во САД.
Текстот продолжува на следната страна

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден прославува нашиот познат фолк пејач Перо Христов

Перо Христов е роден на 17 јуни 1951 година во Струмица. Тој е популарен македонски …