На 24 септември 1991 година НИРВАНА го објави својот иконски втор студиски албум „Nevermind“

Невермајнд е вториот студиски албум на американската рок група Нирвана, издаден на 24 септември 1991 година, од страна на DGC Records. Тоа беше првото издание на Нирвана за голема издавачка куќа и прво во кое се појавува тапанарот Дејв Грол. Продуциран од Буч Виг, Nevermind се одликува со повеќе полиран, радио-пријателски звук од претходната работа на бендот. Снимен е во Sound City Studios во Ван Најс, Калифорнија и Smart Studios во Медисон, Висконсин, во мај и јуни 1991 година, и мастеринг направен во август во Mastering Lab во Холивуд, Калифорнија.

Напишано првенствено од фронтменот Курт Кобејн, Nevermind е познат по канализирање низа емоции, забележани како мрачни, хумористични и вознемирувачки. Вклучува ставови против естаблишментот, антисексизам, фрустрација, отуѓување и проблематична љубов инспирирана од прекинатата врска на Кобејн со Тоби Вејл од Бикини Кил. Спротивно на популарните хедонистички теми за дрогата и сексот во тоа време, писателите забележале дека Nevermind ја обновил чувствителноста кон мејнстрим рокот. Според Кобејн, звукот на албумот бил под влијание на бендови како Pixies, R.E.M., Smithereens и Melvins. Иако албумот се смета за камен-темелник на жанрот гранџ, тој е забележан по неговата музичка разновидност, која вклучува акустични балади („Поли“ и „Нешто на патот“) и хард рок инспириран од панк („Територијални писинг“ и „Остани Далеку“).


Nevermind стана неочекуван критички и комерцијален успех, стигнувајќи се на топ 10 топ листи ширум светот. До јануари 1992 година, го достигна првото место на американскиот Билборд 200 и продаваше приближно 300.000 примероци неделно. Водечкиот сингл, „Smells Like Teen Spirit“, стигна до првите 10 на американските Billboard Hot 100.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Сеќавање: две години без нашиот истакнат поет, преведувач и професор Драги Михајловски

Драги Михајловски е роден на 16 октомври 1951 година во Битола, каде го поминал и …