Берат Јакупи, балкански вицешампион  во карате

Денеска во вистински спортски спектакл на Балканското првенство во карате, спортистот Берат Јакупи го освои сребрениот медал и стана балкански

вицешампион во карате. Јакупи прикажа извонреден настап на овој турнир, имаше  5 борби по ред и направи заслужена чест на подиумот. Постигнувањето на сребрениот медал во ваква силна конкуренција е доказ за неверојатната посветеност на Јакупи на спортот. Но, за Берат ова е само почеток. Тој ќе продолжи со интензивните подготовки во текот на овие месеци и е подготвен да се соочи со следниот предизвик на крајот на октомври на Светското првенство во карате, каде што има за цел да донесе медали за својата земја. Берат Јакупи покажува дека е еден од најуспешните спортисти на меѓународната карате сцена.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Ексклузивно: Дарко Гелев Брејк отвора ново радио – најави дека ќе биде број 1, а еве и како се вика

Во минатонеделното интервју на единствената емисија посветена на главниот град на Македонија – Скопје Але …