На 14 април (недела), во 12 часот, во НУ Центар за култура Крива Паланка , ќе биде промовирана  автобиографската книга „Мојот сон” на д-р Џемиле Берат

На 14 април (недела), во 12 часот, во НУ Центар за култура Крива Паланка , ќе биде промовирана  автобиографската книга „Мојот сон” на д-р Џемиле Берат, псхијатар во пензија,  по потекло кривопаланчанка.

Како прва Ромка од Македонија која завршила Медицински факултет, д-р  Џемиле Берат во својата  автобиографијата се осврнува на својот животен пат, предрасудите со кои се соочува, но и грижата, посветеноста и вербата во себе да истрае и да даде придонес кон хуманоста и грижата за пациентите.


Таа пренесува  и важна порака на младите генерации, особено на Ромите, дека со верба, љубов, надеж, посветеност и работливост може да се оствари сонот, дури и во суровите услови на општеството.

Рецензент на делото е Гоце Ристовски, литературен критичар, а промотор ќе биде Марица Николовска, проф. по македонски јазик.


Џемиле Берат е родена 1957 година во Крива Паланка, во сиромашно ромско семејство со шест деца. Основно и средно образование завршила во родниот град како една од најдобрите ученици во генерацијата, а во 1976 година се запишала на Медицинскиот факултет при УКИМ во Скопје и била првата Ромка/жена запишана на факултет во Македонија, а и пошироко во тогашните југословенски просториДипломирала во 1982 година во редовен рок, а во  1997 година специјализирала психијатрија на Клиниката за психијатрија во Скопје.

Својот работен ангажман како лекар го започнува во  Здравствениот Дом во Крива Паланка, а потоа во Бјеловар, Хрватска,каде се сели со сопругот кој е воен лекар и каде заедно работат во Воената амбуланта. По распадот на СФРЈ, во 1991 година се враќаат во Македонија како раселени лица, а д-р Џемиле  почнува да работи во Воената болница, подоцна Градска општа болница „8-ми Септември”.


Издавањето на книгата „Мојот сон” е поддржано од Министерството за култура на РС Македонија, а промоцијата е дел од манифестацијата „Крива Паланка-Град на културата 2024″. 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Бојана Скендеровски и стилистката Ивана Кнез подаруваат 5 модели на дами,девојки кои навистина не можат да си дозволат нов фустан!

Во време на матурските Бојана Скендеровски и стилистката Ивана Кнез одлучиле да подарат 5 модели …