Мислење на ЕКСПЕРТИ: 3 работи кои го прават сексот неверојатно СТРАШЕН

Што да направите ако легнете со маж кој изгледа совршено во секој поглед, но работите не се баш како што сте ги замислиле…

Ослободете се од очекувањата
Кога ве чеша да ја поминете ноќта со некого, во ред е да фантазирате како ќе помине. Сепак, причината за неуспехот често се надуени очекувања. Не можеме а да не забележиме дека првиот секс ретко е толку топол и вкусен – почесто сме нервозни и засрамени.
Ако не се сеќавате како се развиваше вашата врска со претходните партнери и не се нурнете во вашите фантазии, туку останете „во моментот“ – фокусирајте се на вашите чувства и тактилни сензации. Внимателниот пристап ќе ви помогне да уживате и да го претворите сексот во неверојатно и незаборавно сензуално искуство.


Разговарајте за вашите желби
Лошиот секс често е резултат на лошата комуникација. Зборувањето за секс не е лесно – често се плашиме да не ги повредиме чувствата на партнерот или се плашиме да ги одбраниме нашите преференции и желби. Сепак, според мислењето на стручњаците, неподготвеноста да се зборува пред секс, а уште повеќе после секс, им штети на двете страни и ги минимизира шансите за вистинско задоволство.
Можете да користите и невербални методи – на пример, движете ја раката на мажот онаму каде што мислите дека припаѓа. Исто така, сексологот советува да не се заборави дека сексот е двонасочен сообраќај и дека и двајцата партнери треба да се интересираат за желбите на едниот и другиот.

Не бидете премногу сериозни
Премногу грижите за впечатокот што ќе го оставите кај партнерот е најдобриот начин да го расипете расположението. Сексолозите советуваат да создадете забавна и разиграна атмосфера кога сè уште сте облечени – што ќе ви помогне повеќе од еднаш или двапати во кревет.


Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО) ПРИСТИГНА СНЕГОТ НА МАКЕДОНСКИТЕ ПЛАНИНИ: Студениот бран ја зафати цела Европа и регионот

Метео прогноза на Славчо Попоски: Студениот бран го зафати целиот Европски Континент, како и регионот, …