Кратки Македонски Филмови во Кинотека

Денес со почеток во 18:00 часот во Кинотека на Македонија ќе бидат прикажани неколку кратки македонски филмови.

Станува збор за следните филмови:


ОСТАНИ ИСПРАВЕН!!
(Remain Upright!! )
Краток игран филм, Македонија
2005, 14 мин., колор, ХД видео
Режија: Кристијан Ристевски

ИСЧЕЗНУВАЊЕТО НА СУЗАНА АРСОВА
(The Missing of Suzana Arsova)
Краток игран филм, Македонија
1992, 21 мин., колор, ХД видео
Режија: Борис Дамовски


АМБИ
(Ambi)
Краток игран филм, Македонија
2017, 19 мин., колор, ХД видео
Режија: Марија Апчевска

АПАРТМАН
(Apartment)
Анимиран филм, Македонија
1987, 7 мин., колор, ХД видео
Режија: Афродита Марковиќ


ВЕСНИЦИ ВЕСНИЦИ
(Papers, papers)
Документарен филм, Македонија
1965, 10 мин., колор, ХД видео
Режија: Александар Ѓурчинов

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Кинотека во рамки на проектот „Сезона на филмски класици“ ќе го реставира филмот „МИС СТОН“

Кинотека ова година ќе го реставира филмот МИС СТОН на Жика Митровиќ, во рамки на …