Како еден тинејџер да дојде до почиста и посјајна кожа ослободена од акни

Топлите денови знаат да “нѐ излажат” дека воздухот е чист, сонцето не е силно и дека немаме потреба од никаква нега на кожата или заштита. Честопати средношколците немаат време (особено наутро) да се погрижат за својата кожа пред да заминат на училиште и да се изложат на надворешните влијанија додека стигнат.
Младите луѓе неспорно имаат брз и бурен живот па да се најде начин да се интегрира рутина за нега на кожата, што се справува и со акните и со заштитата од сончеви зраци е многу важно. Потребно е да се најде производ што истовремено служи за двојна намена. Производот на Еуцерин DermoPure Protective Fluid SPF 30 нуди УВ заштита, но пред сѐ состојки за борба против акни. SPF 30 UVA/B филтрите штитат од потемнување на дамките од акни предизвикани од сонцето и го спречуваат нивно повторно појавување. Производот се бори против флеки и ги смирува иритациите. Обезбедува долготрајна, сува, мат завршница и ги победува пост-акни состојбите на кожата.

Секако прашањето ќе биде повторно поставено: како да се најде време среде утринското брзање? Одговорот е во доследноста и едноставноста. Треба да се има концизна рутина која беспрекорно би се вклопила во утринската гужва.


Патувањето кон почиста кожа и кон самодоверба треба да се прифати со трпение и самосочувство. Негата на кожата е повеќе од производот што ќе се избере за таа намена, негата подразбира грижа и за внатрешната и за надворешната благосостојба на човечкото тело. Урамнотежената исхрана, хидратацијата на кожата, управувањето со стресот играат интегрална улога во здравјето на кожата.

Секако, улогата на возрасните е да им објаснат на младите дека на негата на кожата треба да се гледа како на форма на самопочит и грижа кон себеси. И секојдневната рутина треба да стане еден позитивен и охрабрувачки ритуал.


Предизвикот околу справувањето со акните, особено во чувствителниот премин на пролет, значи разбирање и љубезност кон себе. Младите луѓе што се вооружени со знаење и сериозни алатки се на вистинскиот пат до почиста и посјајна кожа.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ВО МАКЕДОНИЈА ПРИСТИГНУВА СИЛЕН ЛАДЕН АТМОСФЕРСКИ ФРОНТ ОД СЕВЕР И ОД СЕВЕРОЗАПАД: Во среда ќе не зафати силно невреме – Од четврток значително заладување, а на планините ќе има и снег

Метео прогноза на Славчо Попоски: Уживајте во вистинското летно време уште утре почитувани, максималните дневни …