(ФОТО) Ричард Гир си ја отворил душата: „Гладував, единствен оброк ми беа јајца“

Познатиот актер денеска се потсетил на своите почетоци кога се борел да стане име во светот на актерството.
Иако стана познат во раните 80-ти благодарение на филмот „Американски жиголо“, раните актерски денови на Ричард Гир во Њујорк биле многу тешки.

„Мојот главен оброк беа јајцата“, се присетил Гир за Page Siх, на неговите рани денови кога се борел да се прослави во актерскиот свет. Одењето во ресторан за него било сосема нереално, а тие времиња, признава тој, биле: многу тешки, дури и очајни.„Во текот на 70-тите години како актер на самиот почеток на мојата кариера обидувајќи се да успеам, гладував. Имав доволно среќа да работам, но тогаш немаше многу актери што заработуваа пари. Бев на Бродвеј за ‘Прв пат’. Всушност работев надвор од Бродвеј, а потоа надвор, надвор од Бродвеј“, вели Гир (73).
„Во Њујорк никој не заработуваше пари. За жал, гладот ​​беше нешто сосема вообичаено. Да се ​​биде гладен беше нормално за многу луѓе, особено за актерите кои го започнуваа своето патување во Њујорк. Затоа оваа организација ми е толку важна”, рекол тој за добротворната организација за храна City Harvest.„Храната е од суштинско значење за животот и многу луѓе ја немаат таа потреба во Америка. Сè е проклето скапо во моментов. Затоа, среќен сум што ќе помогнам кога станува збор за добивање хранлив оброк на луѓето. Тоа е основно човеково право”, додал Гир.


Свечената вечера собрала пет милиони долари за њујорчани кои имаат потреба.

Фото: Архива

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) Американскиот актер (66) уживал на плажа со сопругата (27) и ќерката (22)

АКТЕРОТ Долф Лундгрен е фотографиран на плажа во Сардинија во добро друштво. Имено, 66-годишниот актер …