(ФОТО) ПОНИШТЕНА ПРЕСУДА – ПОСЛЕ 40 ГОДИНИ ЗАТВОР УТВРДИЛЕ ДЕКА НЕВИН Е ЗАД РЕШЕТКИ, А ДНК АНАЛИЗАТА ЈА ОТКРИВА ВИСТИНСКАТА ВИСТИНА! Морис Хестингс: „Не сум огорчен“

Шеесет и девет годишниот Морис Хестингс поминал речиси 40. години во затвор поради убиство што не го извршил.
Тој беше ослободен откако анализата на примерокот на ДНК покажала дека Хестингс е невин.
Судот во Лос Анџелес во петокот ја поништи пресудата за убиството на Роберта Вајдермаер во 1988. година. „Многу години се молев за овој ден. Не покажувам со прст кон никого. Не сум огорчен. Сега само сакам да уживам во животот“, изјавил Морис Хестингс.

This image has an empty alt attribute; its file name is mortis-hestings-1.jpg
„Она што му се случи на г-дин Хејстингс е страшна неправда. Правниот систем не е совршен, а кога ќе дознаеме за нови докази кои предизвикуваат да ја изгубиме довербата во пресудата, наша должност е да дејствуваме брзо“, рекол окружниот обвинител Џорџ Гаскоњ во соопштението.
Роберта Вајдермаер била силувана и застрелана во главата во 1988. година. Нејзиното тело било пронајдено во багажникот на нејзиниот автомобил во предградието на Лос Анџелес. Судот го осудил Хестингс на доживотен затвор без можност за условно ослободување. Денес, 69-годишен отсекогаш тврдел дека е невин. Тој побарал анализа на ДНК пронајдена на местото на злосторството, но неговото барање било одбиено.
По 38. години, властите утврдиле дека ДНК всушност припаѓа на човек кој починал во затвор во 2020. година поради киднапирање и силување.


Извор: 24ur

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за денес: Што не советуваат ѕвездите за денес, 28.11.2023 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Денеска прилагодете ги вашите очекувања според околностите и задолжително подгответе се добро да …