(ФОТО) НИКОГАШ НЕ СЕ ОТКАЖУВАЈ – Петгодишно дете добило „суперхеројска“ рака и конечно го прегрнало својот брат!

Џејкоб е роден осум недели пред терминот без скоро целата лева рака и никој не можел да му помогне – до неодамна …
Неговите родители, Џема Тарнер и Крис Скримшо, собрале 16.000 фунти за да му дадат на својот син функционална протеза.
Сепак, експертите веруваат дека таквата протеза може да се направи само ако пациентот има рака до под лактот. Затоа никој не можел да му помогне на ЈЏејкоб – барем досега.

На сцена стапил Бен Рајан од британскиот остров на Англси, на чиј син Сол му била ампутирана раката на десетгодишна возраст.
Кога тоа се случи, тој ја напуштил работата како предавач по психологија, го основа „Амбионикс“ и развил специјална хидраулична протеза.
„Амбионикс“ неодамна се споил со полската фирма „Глејз“, која прави протези, а Џејкоб бил еден од нивните први клиенти.

Семејството на Џејкоб сакало совршена протеза – лактот да може да се прилагоди на различни позиции и раката да има механизам за фаќање.
Рајан го исполнил тоа – лактот се прилагодува со помош на лизгачка брава, а раката се затвора кога Џејкоб го фаќа гумениот дел исполнет со вода.
Сепак, она што е поважно – барем за Јаков – неговата рака е голема и зелена, како онаа на суперхерој.

„Џејкоб тоа го сакал, така што тематски излезе совршено“, вели Рајан.
Во четвртокот, тој му ја дал на Џејкоб новата рака. Вели дека совршено се вклопува и дека Џејкоб „ги надмина сите очекувања“ со неа.
„Сега тој може да го гушка брат му и да ја држи раката“, вели тој.
Мајката на Јаков, Џема, вели дека било прекрасно да се види нејзиниот син со рака. Таа додава дека тој навистина ја сака новата протеза.
Таа објаснила дека Џејкоб не сака протеза што не е функционална и дека тој „не мора да личи на сите други“ – така што раката му била зелена.
Џема вели дека било „малку чудно“ да побарате пари за вашиот син, но во таа ситуација, „го правите тоа што треба“.
„Семејството немало среќа да побара помош за Џејкоб. Никој не можел да донесе нешто што би работело“, вели Рајан.
„Статусот секогаш беше статус кво – сите велеа дека нема да работи ако протезата беше за горниот дел од раката“, додава тој.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнуваат Светите Дванаесет маченици што пострадаа во времето на Диоклецијан

Првиот од нив, Памфил, презвитер на Црквата во Кесарија Палестинска, човек учен и благочестив, го …