(ФОТО Галерија) ЧИНИ 87.000 ЕВРА – Арто е луксузен дом на тркала

Niesmann+Bischoff додаде трето име во својата палета на луксузни кампери, Arto RV.
Станува збор за кампер базиран на моделот Fiat Ducato, кој стана најнов производ на компанијата Niesmann+Bischoff. Како што е случајот со сите кампери од овој германски производител, се очекува луксуз.

Arto е достапен со две различни меѓуоскини растојанија и три вкупни должини, од кои најкратката е долга 7.784 мм. Опциите за конфигурација се навистина многу, така што клиентите имаат максимална флексибилност. Верзиите со долго меѓуоскино растојание имаат три наместо две оски за да го решат проблемот со дополнителна тежина.
Бидејќи Arto се базира на Fiat Ducato, нема посебни врати за патникот и возачот, но клиентите ја имаат и таа опција. Сепак, од компанијата велат дека клиентите не ги избираат тие врати поради подобра изолација и поефикасен систем, греење, ладење и вентилација.


Каросеријата може да се обои во различни комбинации на бои, а изработена е од пластика засилена со стаклени влакна. Предноста на овој материјал е тоа што е лесен и отпорен на гребнатини.
Основниот модел се нуди со четири седишта, комплетно опремена кујна, спа бања, дневна соба и спална соба со „king size“ кревет. Сепак, на клиентите им се достапни бројни модификации, а можно е да се добие и „гаража“ за скутерот. Исто така, тие можат да изберат мебел од даб, како и тапацир од различни материјали.

За Arto се достапни многу пакети со опрема, а посебно внимание привлекува Lithium Energy Pack, кој чини 82,44 евра и додава 56 килограми на вкупната тежина. Корисно е за време на авантури каде што е „надвор од мрежата“ бидејќи вклучува два соларни модули, три батерии и полнач. Интервалот на полнење е до девет дена.
Основната цена на камперот е 87.000 евра.


Фото: Niesmann+Bischoff

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Читаме боса нова со „Акварела“ квартет

„Литература.мк“ во партнерство со радиото „Џез ФМ“ организираат низа музички настани во новото Café Literatura …